CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, Samsun Akademik Odalar Birlikteliği’ni (SAOB) ziyaret etti. SAOB Dönem Koordinatörü ve Sözcüsü Dilaver Öğütçü ile paydaş odaların temsilcileriyle bir araya gelen Öncü, “Yıllarca beraber görev yaptık. Samsun için fikir ürettik. Yeri geldi proje sunduk. Yeri geldi raporlar sunduk. Hep beraber emek verdik. Yaptığımız o çalışmalar bizim sorumluluk alma, sorumluluk üstlenme duygularımızın yeşerdiği anlara dönüştü. Samsun'da zaman zaman bir araya gelerek eksik veya hatalı gördüğümüz, Samsun'da bulunmasını istediğimiz veya uygulanmasında sakınca olmayan konuları birlikte değerlendirdik. Birlikte eleştirdik, birlikte yol gösterici tavırlar sergiledik. Şimdi de elimizi taşın altına koyarak 2024 yerel seçimlerinde düşüncelerimizi hayata geçirebilmek veya mahsuru olduğunu gördüğümüz noktalarda daha farklı uygulamalar yapmak üzere, Samsun adına bir sorumluluk almaya karar verdik. Bu süreçte, biraz önce de ifade ettiğim gibi; birlikte yaptığımız değerlendirmelerin, çalışmaların ve hazırladığımız raporların çok büyük etkisi var. Bu ortak değerlendirmeler ve hazırlanan raporlar, bana gerek adaylığım sürecinde, gerekse seçildiğimde belediye başkanlığımız sürecinde ışık tutacak, rehber olacak çok kıymetli çalışmalardır”  ifadelerini kullandı.

“Samsun'a hizmet için yola çıktık, Samsun'a öncü olmaya geliyoruz” sloganıyla Samsun'u değiştirmeye, dönüştürmeye talip olduklarını dile getiren Cevat Öncü, “Samsun'da artık yerel yönetim anlamında, Büyükşehir yönetimi anlamında bir şeylerin değişmesi gerektiğini, insanların büyük bir çoğunluğunun değişim gerektiğini düşünmekte olduğunu ve bu yönde hareket edeceğini hissederek yolumuza devam ediyoruz. Yüksek bir enerjiyle, yoğun bir şekilde çalışıp, ulaşabildiğimiz noktaya kadar ulaşmaya, dokunabildiğimiz kadar insana dokunmaya gayret ederek seçim sürecini tamamlayacağız” diye konuştu.

Türkiye'nin en büyük bayrağı Samsun'da dalgalanıyor Türkiye'nin en büyük bayrağı Samsun'da dalgalanıyor

Samsun’un majör problemlerinin ne olduğunu bildiklerini ifade eden CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, şunları dile getirdi:

“Hatta burada önümüze birer kağıt alsak, birbirimize göstermeden ‘Samsun’un 10 tane temel problem nedir’ diye yazsak bunların altısı yedisi çakışır. Bizim bu konuda, ulaştığımız verilere göre ve bildiğimiz yönüyle Samsun'un en önemli problemi mevcut iş gücünü istihdama dahil edebilmek. Samsun'un gündemindeki en önemli problem işsizlik. Özellikle genç işsizlik, eğitimli işsizlik oranı yüksek. Dün pazar gezisinde bir inşaat mühendisi meslektaşım limon satıyordu. Ayıp değil, günah değil, ekmeğini kazanıyor. Ama geldiğimiz noktayı ortaya koyması bakımından bunu söyledim. Pek çok meslek dallarında benzer şeylerin olduğunu biliyoruz. İnsanlara,  ‘ne olacak bu durum, ne görüyorsunuz, halinizden memnun musunuz?’ dediğimizde, durumdan memnun olmadıklarını yüzlerinden anlıyorsunuz. Artık bir şeyleri değiştirmenin zamanı gelmedi mi? Değişimin gerekli olduğunu insanların büyük bir bölümü söylüyor. Bazıları ümitsizce ‘ne yapabiliriz ki?’ noktasında, bazıları da bizim kadar inanarak ve ümitle bir şeyler yapmak arzusunda.”

Göreve geldiklerinde,  yatırım ve kalkınma anlamında Samsun'da yeni planlamalarla iş ve yatırım yapmak isteyenlerin önünü açacaklarını vurgulayan Cevat Öncü, “Samsun'a istihdam sağlayacak yatırımların çevreci ve temiz yatırımlar olmaları, hepimizin mutabık olduğumuz konulardır. Doğaya, çevreye, havaya, suya zarar vermeyecek çevreci yaklaşımların özellikle destekçisi olacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak, Samsun'un hava kalitesini, su kalitesini ve neticede yaşam kalitesini yükseltme   konularının üzerinde hassasiyetle duracağız” dedi.

Bu haber ajans tarafından hazırlanmıştır.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.