Yılbaşıyla birlikte, 2024'te araç sahiplerini bekleyen vergi ve harç değişiklikleri detaylı bir şekilde incelendi; sürücülerin yıllık masrafları, MTV, kasko, sigorta ve yakıt gibi unsurlarda önemli değişimlere maruz kaldı.

İstanbul'da yaşayan, 35 yaşlarında, sigorta risk primi düşük bir sürücü üzerinden yapılan hesaplamalara göre düşük maliyetleri belirlemek adına yapılan analizde, küçük ve orta sınıf bir benzinli otomobilin sigorta, kasko, MTV ve yakıt gibi gider kalemleri hesaba katıldığında, bu yılki maliyetinin en az 54 bin TL olacağı belirlendi.

Elektrikli veya hibrit bir otomobil tercih edilirse yakıt giderleri düşse de, MTV ve kasko fiyatları nedeniyle avantajın neredeyse kaybedileceği ifade edildi.

Türkiye'nin en çok satan otomobillerden olan biri olan Fiat Egea'nın (1.4 Fire 95 HP Easy) 2024 yılındaki MTV'si 7 bin 26 TL olarak belirlendi. Otomobilin taban fiyattan kasko tutarı 8 bin 200 TL iken en düşük sigorta tutarı ise 8 bin 153 TL olarak güncellendi.

Yılda 15 bin km yol yapıldığında yakıt masrafının ise 35 bin 880 TL olduğu tespit edilirken buna göre Fiat Egea'nın kullanım maliyeti yılda en az 59 bin 259 TL olarak güncellenecek. Bu gelişmeler, araç sahiplerini maliyet konusunda daha dikkatli olmaya çağırırken yükselen MTV, kasko ve sigorta fiyatları ile birlikte, sürücülerin bütçe planlamalarını gözden geçirmelerini kapsayacak.

Elektrikli ve hibrit araçların avantajları yanında, buna bağlı olarak ortaya çıkan maliyetler de değerlendirilirken, 2024, otomobil sahipleri için daha maliyetli bir yıl haline dönüşebilir.


Hibrid araçların faydaları ve maliyetleri detaylı bir biçimde gözden geçirilirken şehir içinde yakıt masrafını düşürme amacı taşıyan hibrid motorlu araçlar, yüksek motor hacmi nedeniyle Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) konusunda zorluk çekebilir.

Örneğin, Toyota Corolla Hybrid'in yıllık yakıt maliyeti 24,840 TL olarak hesaplanırken, MTV için 12,413 TL, kasko için taban fiyatından 11,600 TL ve sigorta için 8,153 TL gibi bir bütçe ayrılması anlamına gelir. Bu hesaplamalara göre, 2024'te Toyota Corolla Hybrid'in kullanım maliyeti yılda en az 57,000 TL'ye kadar çıkması öngörülüyor.

Milyonlarca aileyi sevindirecek haber geldi: 4 milyon haneye elektrik desteği! Milyonlarca aileyi sevindirecek haber geldi: 4 milyon haneye elektrik desteği!

Türkiye'nin ilk yerli elektrikli otomobili Togg T10X'in kullanım maliyeti, şarj edileceği konum ve şarj yöntemine göre değişiklik gösterirken 2024'te Togg T10X'in MTV'si 10,224 TL olarak belirlendi.

Aracın kasko taban fiyatı 20,800 TL ve sigorta tutarı ise 8,153 TL eğer T10X sadece hızlı şarj istasyonlarından şarj edilirse ve yılda 15,000 km yol yapılırsa 20,224 TL enerji gideri beliriyor.

Bu durumda toplam kullanım maliyeti 59,401 TL'ye kadar çıkarken, sadece evde şarj edildiğinde Togg'un yıllık enerji gideri 5,619 TL'ye kadar düşebiliyor bu durum ise yıllık kullanım maliyetini 44,796 TL'ye kadar azaltıyor.

Elektrikli otomobiller, özellikle evden veya işyerinden şarj edildiklerinde, hibrit veya benzinli araçlara göre yakıt masrafında yüzde 80'in üzerinde avantaj sağlarken bu hesaplamalar, hibrid ve elektrikli araç kullanımının maliyet avantajlarını gösteriyor.

Kaynak: yeniçağ

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.