İlanlarda özellikle depremlerden sonra arsa ilanları neredeyse 2’ye katlanmışken, yetkililer araziyi görmeden ve hakkında detaylı araştırma yapmadan satın alım konusunda vatandaşları uyarı üzerine uyarı yapıyor.Konu hakkında alanında uzman ve yetkin kişiler dikkat edilmesi gereken maddeleri şu şekilde sıralıyor:

O ARSALARA EV YAPAMAZSINIZ

Tarla eğer 5.000 metrekareden küçük ise yasal olarak ev yapamazsınız.

YOL YOKSA EV YAPAMAZSINIZ

 Tarla 5.000 metrekareden büyük olsa bile, kadastral yolu yoksa yine ev yapamazsınız.

NE KADAR BÜYÜKSE EVİNİZDE O KADAR BÜYÜK OLABİLİR

Tarlanın büyüklüğü 5.000 metrekare üzerinde ise yapacak olduğunuz evin toplam metrajı yani bağımsız bölümün alanı ekstra olarak kabul edilir. Yani, eğer 150 metrekare ev yapacaksanız tarlanız en az 5.150 metrekare olmalıdır. 80 metrekarelik bir ev yapacaksanız tarla 5.080 metrekare olmalıdır.

OVA İÇERİSİNDEKİ ARAZİYE EV YAPILAMAZ

Tarla eğer tarım il müdürlüğü tarafından sınırı çizilmiş ova içindeyse 5.000 metrekareden büyük olsa bile ev yapamazsınız.

Şok haber! Kızılcık Şerbeti'nin yeni Abdullah'ı belli oldu Şok haber! Kızılcık Şerbeti'nin yeni Abdullah'ı belli oldu

DSİ ÇALIŞMA ALANANDAKİ ARAZİLERE EV YAPILAMAZ

Sulama kanalı, sulama göleti vb. gibi DSİ çalışması yapılmış sulanabilir arazilerde 5.000 metrekareden büyük olsa bile ev yapamazsınız.

SİT ALANA ÇİVİ DAHİ ÇAKAMAZSINIZ

Sit alanı içindeyse 5.000 metrekareden büyük olsa bile ev yapamazsınız.

KOOPERATİF ALANINDA HAK İDDA EDİLEMEZ

Kooperatif hobi bahçesi zaten ev olmaz, yaptığın ev de zaten senin sayılmaz. Aman dikkat. Kooperatif borcuna, varlığına ortak olursunuz, yaptığınız ev kooperatifin ortak malı olur, tek başına hiçbir hak iddia edemezsiniz (yıkılmadığını varsayalım)

RUHSATI OLMAYAN HER ŞEY KAÇAKTIR

Konteyner koyulur, prefabrik yapılabilir, bungalov yapılır diye özel bir durum ya da öyle bir müsaade yoktur ruhsatı olmayan her şey kaçaktır.

YALANLARA KANMAYIN, KİMSE GÖZ YUMMAZ

Belediye bir şey demiyor yalanları ile yer satılıyor, öyle bir şey yoktur, belediye çatır çatır yıkar, cezasını da keser, hatta ceza davası bile açılması için kolluk kuvvetlerine ihbarda bulunur, hapis cezası bile alabilirsiniz. Belediyenin yıkmadığı yani göz yumduğu olsa bile (!) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yıkar, parasını 2 kat olarak belediyeden keser ve bunu bile size ödetir.

O YAPILAR DA KAÇAK OLABİLİR

Elektrik aboneliği olması belediyenin ya da devletin o yapıya izin verdiği, yıkmayacağı anlamına gelmez. Yıkılan birçok kaçak yapıda elektrik vardır.

MÜRACAATIN ONAYLANMIŞ OLMASI GEREKİYOR

Yapı kayıt belgesine müracaat edilmiş olması o yapının izinli olduğu ve yıkılmayacağı anlamına gelmez. Belgesiz olan her yapı yıkılabilir.

KAÇAK SONDAJA YÜZBİNLERCE LİRA CEZA

Su çıkar, sondaj vurursun diyen herkese aldanmayın. 150 metre derine inip yine de su bulamayabilirsiniz. Kaldı ki, son birkaç yıldır sondaj yasağı vardır. Kaçak sondaj çalışması yaptığınız tespit edilirse yüzbinlerce lira ceza yiyebilirsiniz, kazılan yere beton dökmek zorunda kalabilirsiniz.

O YALANLARA KANMAYIN

Elektriğe suya müracaat ettik, gelecek diyenlere de aldanmayın, milyon TL de verseniz bazı yerlere elektrik ve su asla gelmez, gelse de sizin ömrünüz yetmez.

DUVAR ÇEKSENİZDE STATÜSÜ DEĞİŞMİYOR

Tarlanın etrafını çevirmeniz oranın vasfını değiştirmez, duvar örmeniz ya da tel örgü çekmeniz orayı arsa yapmaz.

ARSA DİYE TARLA SATIYORLAR

Satılık ilanlarında tarlalara satılık ARSA diye yazan çok olur ama arsa satan daha yanlışlıkla TARLA diye ilan vermemiştir. Tarlaya arsa yazanlara dikkat edin. Köy içi imarlı olan yani kırsal yerleşik alan olarak kabul edilen yerlerde bu durum istisnadır. Köy içi alanlar da kayıtlarda tarla olarak geçer ama kadastral yolu olan tarla vasıflı köy içi yerlere de ev yapabilirsiniz. Yani bir nevi arsa vasıflı olur. Almak istediğiniz yerin köy içi yerleşik alan içinde olup olmadığını belediyeden öğrenebilirsiniz.

UZMANINA DANIŞMADAN ALMAYIN

Ne alırsanız alın belediye ile ya da il özel idaresi ile veya Harita Bürosu ve Lisanslı bir harita bürosundan alacağınız bilgiler ışığında karar verin.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.