İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM'de yaptığı konuşmada başta yem fiyatları olmak üzere artan maliyetler nedeniyle hayvancılığın bitme noktasına 
geldiğini öne sürdü.

'AHIRLAR BOŞ KALDI'

Artan yem fiyatları nedeniyle hayvan üreticilerinin hayvanlarını besleyemediğini ve kesime gönderdiklerini kaydeden Yaşar, "Doğu ve güneydoğu illerimiz olmak üzere çoğu ilde ahırlar boş kaldı. Bir çuval yem 300 TL'ye çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı verilerine göre; büyükbaş hayvan sayısı yüzde 0,7 azalarak 18 milyon 36 bine düşmüştür. Aynı şekilde küçükbaş hayvan sayısı da 12 milyon 342 binde kalmıştır. Artan maliyetler nedeniyle her geçen gün hayvan yetiştiricileri hayvancılığı bırakma noktasına itilmektedir" dedi.

KURBANLARA EL DEĞMİYOR

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi fiyatlarının iki katına çıktığını belirten Bedri Yaşar şunları söyledi: "Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Bu yıl büyükbaş kurbanlıkların ortalama fiyatının 15 bin ile 60 bin lira, Küçükbaş kurbanlıkların fiyatlarının ise 2 bin ile 8 bin lira arasında olacağını açıklamıştır. Canlı ağırlık kurbanlık fiyatının ise kilogram başına büyükbaş hayvanlar için 50 ile 75 lira, Küçükbaş hayvanlarda ise 50 lira ile 80 lira arasında değişmektedir. 1 kilo kıymanın bile 150 TL'ye dayandığı günümüzde dar gelirli vatandaşlarımız et yiyebilmek için, hayırsever vatandaşlar tarafından dağıtılacak et için Kurban Bayramı'nı beklemektedir."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN