Atatürk'ün Samsun'a demir attığı gemi, Bandırma Vapuru'nun tarihçesi herkes tarafından merak ediliyor. İnternet kullanıcıları, "Samsun Bandırma Vapuru", "Bandırma Vapuru nerede" şeklinde aramalar gerçekleştiriyor. İşte Samsun Bandırma Vapuru hakkında merak edilenler...

1878 yılında İşkoçya'da inşa edilen gemi ilk başta İngiltere ve daha sonra Yunanistan bayraklarıyla yük taşımak amaçlı kullanılmıştır. 1894 yılında idare-i mahsusa tarafından satın alınarak Panderma ismi verilmiştir. Daha sonra 1910 yılından itibaren ise bandırma vapuru kurtuluş savaşının başlayacağı yolculuk için 16 mayıs 1919 da demir alır.

Samsun'da Valtun Matbaa'ya görkemli açılış Samsun'da Valtun Matbaa'ya görkemli açılış

SAMSUN BANDIRMA VAPURU

Bandırma Vapuru 19 Mayıs 1919'da Samsun'a demir atar. Dil İskelesi açıklarına demir atan Bandırma vapuru taka aracılığı ile Mustafa Kemal Paşa, silah arkadaşlarıyla birlikte eski Samsun büyük otelinin bulunduğu ve ilk adım anıtının bulunduğu karaya ayak basmıştır.

HURDAYA ÇIKARILMIŞ

Bandırma Vapuru 19 Mayıs 1919 yılında Atatürk ve silah arkadaşlarını Samsun'a getirmiş ve posta işine devam etmiştir. 1924 yılında ise hizmet dışı bırakılmıştır. Tarihimize iz bırakan Bandırma Vapuru parçalanmıştır. 1925 yılında Türk bir armatöre satılmıştır. Armatör hurda olarak parçalamıştır.

1919 yılında Samsun'da Bandırma Vapuru'nun birebir benzerinin inşa edilmesi üzerine bir proje başlamıştır. 2001 yılında vapurun inşası bitmiştir. Bandırma vapuru 18 Mayıs 2003 yılında müze olarak hizmete açılmıştır.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.