Türkiye'deki kripto para birimleriyle ilgili düzenlemelerle ilgili, Sermaye Piyasası Kurulu'nun aldığı adımların ardından Gelir İdaresi Başkanlığı da yeni önlemler almaya başladı.

Faturalı hat kullananlar dikkat! Başvurana para iadesi yapılacak Faturalı hat kullananlar dikkat! Başvurana para iadesi yapılacak

Önerilen düzenlemeler arasında, kripto para işlemlerinden alınacak olan vergilerin sıfır oranla belirlenmesi bulunuyor. Bu yeni vergi düzenlemelerinin piyasaya olumsuz etki yapmaması ve ülkeden sermaye çıkışını önlemesi amaçlanıyor.

DÜŞÜK ORANLI İŞLEM VERGİSİ GETİRİLECEK

Sermaye Piyasası Kurulu'nun son düzenlemelerinin ardından, Gelir İdaresi Başkanlığı vergilendirme sürecini hızlandırdı. Yapılan duyuruya göre, kripto para işlemlerinden alınacak vergi oranlarında düşüş yaşanacak.

KAZANCIN YURTDIŞINA ÇIKIŞINI ÖNLEMEK ADINA VERGİ KESİNTİSİ GETİRİLECEK

Türkiye'de kripto para birimleri üzerinden elde edilen kazançlar için vergilendirme mekanizması, piyasa dinamiklerini etkilemeyecek şekilde düzenlendi. Yeni düzenlemeye göre, kripto varlıkların menkul kıymet geliri olarak kabul edilmesi durumunda, yurtdışına transferini sınırlamak amacıyla elde edilen gelir üzerinden kaynakta kesinti yapılması öngörülüyor.

Bu yaklaşımla yurtdışına para transferi yapan yatırımcılar için beyanname sunma ve gelirlerini açıklama zorunluluğu getirilecektir. Ancak belirtilen tevkifat oranının sıfır olacağı ifade ediliyor.

Merkez Bankası'nın yayınladığı Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına İlişkin Yönetmelik'e göre, Türkiye'de kripto varlıklar, resmi para birimi, kayıtlı para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası araçları olarak tanımlanmayan maddi olmayan varlıklar olarak sınıflandırıldı.

KONUYLA İLGİLİ BAKANLIK ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

Sermaye Piyasası Kurulu, mevcut yasal çerçevenin belirlenmesine ilişkin çalışmalarını sürdürürken, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı da kripto varlıkların vergilendirilmesi konusunda detaylı bir inceleme yapıyor.

Ondokuzmayıs Üniversitesi'nden Prof. Dr. Murat Batı'nın paylaşımına göre, kripto para birimlerinin vergilendirilmesi için Gider Vergileri Kanunu'na işlem vergisi eklenmesi ve Gelir Vergisi Kanunu'nun 75. maddesi çerçevesinde stopaj ile kripto paraların vergilendirilmesi öngörülüyor.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun düzenlemeleri tamamlamasının ardından Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, piyasayı olumsuz etkilemeyecek düşük oranlı bir vergi getirmesi bekleniyor. Bu yeni vergi, mevcut Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi'ne benzer ancak daha düşük bir oranda olacak ve kripto piyasasını ciddi şekilde etkilememesi amaçlanıyor.

Kripto varlıkların menkul sermaye iradı olarak kabul edilmesiyle birlikte, yurtdışına sermaye kaçışını önlemek amacıyla vergi kesintisi uygulanması da planlanıyor.

Bu adımın, kazançlarını yurtdışına aktaran kişilere beyanname verme ve kazançlarını beyan etme yükümlülüğü getireceği belirtiliyor. Ancak vergi kesintisi oranının sıfıra yakın olması planlanarak, yatırımcılar üzerindeki mali yükün hafifletilmesi amaçlanıyor.

kamu son haber

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy