Millî egemenliğimizin yegane kaynağı olan Cumhuriyet’imizin ilanının 99. yıl dönümü, Bahçeşehir Koleji Atakum ve 19 Mayıs Kampüsleri tarafından birbirinden güzel ve anlamlı programlarla kutlandı. Kurtuluş Savaşı’nda bağımsızlığımız için verilen mücadeleleri ve Cumhuriyet’in ilanıyla yaşanan değişimi anlatan 29 Ekim programları hem hüzünlendirdi hem de bayram coşkusunu doyasıya yaşattı.

"EN BÜYÜK MİRAS"

Her iki kampüste ayrı ayrı gerçekleştirilen programlar saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Törende konuşan Bahçeşehir Koleji Genel Müdür Yardımcısı Savaş Boyar “Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktıktan sonra başlatmış olduğu Kurtuluş Savaşı’mızın zaferle sonuçlanmasından sonra, 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. İşte bu değer, bizleri milli bir devletin onurlu bir şekilde, özgürce düşünebilen, eşit hakları olan birer ferdi, devletin tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir. Devlet yönetme işini, kişilerin, ailelerin, bir zümrenin ya da belli sınıfın eline bırakmayan Cumhuriyet sistemi, 1923’ten beri ülkemize büyük katkılar sağlamış, Türk toplumunu millet olma bilincine ulaştırmış, bireyi de vatandaş konumuna yükseltmiştir. Tarihimizin en büyük ve kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlar ile Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşantımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır. Devletimiz ve ülkemiz, Cumhuriyetin bizlere verdiği güç sayesindedir ki uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuş ve yine ülkemiz Atatürk’ün koymuş olduğu ilkelerle de tüm dünyanın saygın ülkelerinden biri haline gelmiştir. Bu nedenle bizlere ve gelecek nesillere düşmekte olan en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü korumak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup kollamak, iç ve dış tehlikelere karşı duyarlı olmaktır. Bu duygu ve düşünceler ışığında herkesin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum.” dedi.

BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Genel Müdür Yardımcısı Savaş Boyar’ın konuşmasının ardından program cumhuriyet temalı gösterilerle devam etti. Öğrencilerin başarılı performansları, katılımcılar tarafından büyük bir beğeni ile izlendi. Programda; Cumhuriyet defilesi, tiyatro, oratoryo, modern dans gösterileri, şiir dinletisi,drama gösterisi ve koro gibi etkinliklere yer verildi. Program, bando takımı eşliğinde hep bir ağızdan söylenen marşlarla sona erdi.

Pakize KABAK


SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.