Samsun'un "Bafra ilçesinin eski adı nedir?", "Bafra adı nereden geliyor?" Bafra ilçesinin adının tarihçesi tüm detaylarıyla haberimizde. İşte detaylar...

Bafra isminin en az 350 yıldır kullanıldığı düşünülmektedir. Bafra'nın tarihi 5000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Peki "Bafra'nın eski adı nedir?", Bafra bu ismi nasıl almıştır?ayrıntıları sizler için araştırdık. 

bafra ismi.jpg

BAFRA'NIN ADI NEREDEN GELİYOR?

Bafra ili Kızılırmak'ın denize açılan kıyısında MÖ.521 yıllarında, Fenikeliler Bafra koylarına ticaret gemileri yanaştırırlardı, ve bu yanaştıkları koylardaki ticaret evlerine “Bafira” ismi veriliyordu. Bafra ismini buradan geldiği sanılmakta. Bafra'nın isminin kaynağına dair birçok iddia bulunmaktadır.

bafra 1.jpg

BAFİROS ADINDAN BAHSEDİLİYOR

Bir de "BAFİROS" isminden bahsedilir. Venedikliler  Cenevizliler, Rumların bu ismi kullandığı tahmin edilmektedir. Ruslar sonu os'la biten isim kullanımları vardı ve bundan dolayı bu durumun gerçekliği ağır basmaktadır. Fakat bu isimlerini saydığımız topluluklar her gittikleri yerde asıl isimlerine ilave kendilerinin de isim koyma adetleri olduğu bilinmektedir. Yani, Bafra ismine ilave olarak takma isim Bafiros'un kullanılmış olma ihtimalleri bulunmaktadır.

bafra.jpg

BAF-RAH ADI DA KULLANILMIŞ

Diğer bir ihtimalin "BAF-RAH" kelimesinden doğduğu ihtimalidir. Baf-Rah kelimesi Farsça'da yol almak anlamına gelmektedir. Sonda bulunan h harfi halk arasında, konuşmalar sırasında düşmüş ve Bafra ismi ortaya çıkmıştır. Osmanlı Edebiyatında bazı kelimelerde bulunan harfleri değiştirilmesinden kaynaklı Avşar'a Afşar, Kevgir'e kefgir, Vişne'ye Fişne denilmesi gibi "Bavra" kelimesindeki V harfi de zaman içinde dilde F'ye dönüşmüş böylece "BAFRA" ismi ortaya çıkmıştır.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Malazgirt İlkokulunu ziyaret etti Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Malazgirt İlkokulunu ziyaret etti

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.