Fındık alım fiyatı Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası ilan edildi. Buna göre TMO fındık alım fiyatı Giresun kalite için 84 lira, Levant kalite için 82 lira 50 kuruş olarak belirlendi. Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, açıklanan fiyatları eleştirerek, üreticilere ayrıca 20 TL'de refah payı verilmesi gerektiğini söyledi.

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, hükümetin emekliden sonra fındık üreticisini de unuttuğunu kaydederek, Karadenizli üreticilerin bunu hak etmediğini vurguladı. Açıklamasında, fındıkta girdi rakamlarının 300-400 kat arttığına dikkati çeken Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Avcı, fındığa bu yıl maliyetinin altında fiyat verildiğini ifade etti.

YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Samsun'da hastanede ders: Hem tedavi hem eğitim Samsun'da hastanede ders: Hem tedavi hem eğitim

Avcı, fındık fiyatı ile ilgili açıklamasında şunları dile getirdi: "Emekliyi unuttukları gibi fındık üreticisini de unuttular. Maliyeti 83 lira 86 kuruş olan fındığa, maliyetinin altında rakam açıklanması Karadenizli çiftçiyi perişan etmiştir. 22 yıldır sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan beyefendiye sınırsız destek veren Karadenizli çiftçi, bunu hak etmese gerek. Önümüzdeki yerel seçimlerde emeklilerle, Karadenizli fındık üreticisi mutlaka sandığa bunu yansıtacaktır. Dünyada ki fındığın yüzde 75'ini üreten ve tarım sektöründe en çok ihraç geliri elde edilen fındığın, dolar bazında değerlendirilmesi gerekiyor. Hükümetin bu kararı mutlaka yeniden gözden geçirmesi ve refah payı olarak 20 lira daha ilave etmesini Karadenizli fındık üreticileri beklemektedir"

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN