"ÖDENEBİLİR SEVİYEYE ÇEKİLMELİ"

Yüksek primler yüzünden SGK'ye kayıtlı çiftçimiz azalıyor. Primler bu kadar yüksek olduğu için çiftçilerimiz ödeyemiyorlar ve bu yüksek primlerle de ödeyemeyecekler. Diğer sigortalılar 7200 gün yani 20 yıl prim ödemesi yaparak emekli olabiliyorken, üreticilerimiz 9 bin gün yani 25 yıl prim ödeyerek emekli olabiliyor. Prim ödeme gün sayısı düşürülmelidir. SGK primleri daha makul ve ödenebilir seviyeye çekilmelidir.

AF TALEBİ

Tarım Bağ-Kur primi durdurulan çiftçilerin yapılandırmayla ihya kapsamına alınmasını da talep eden Avcı, üreticilerin emeklilik başvuruları sırasında ortaya çıkan usul eksikliklerinden dolayı ziraat odalarına uygulanan idari para cezalarına af getirilmesini de istedi.

"GENÇLERİ KAZANDIRMANIN YOLLARINI BULMALIYIZ"

Avcı” Yerli çoban bulmakta zorlanan üreticilerin çoban ihtiyaçlarını yabancı işçilerden karşıladığına ve yabancı çobanların da çok yüksek fiyatlar istediklerine dikkati çekerek, "Bu nedenle gençleri tarıma yönlendirecek teşvikler verilmeli, SGK primleri devlet tarafından karşılanmalıdır. Bu maliyetlerle yabancılar değil, gençlerimiz çalışmalıdır. Geldiğimiz bu durumda gençleri tarımda tutmaktan başka çaremiz yoktur. Gençleri tarıma kazandırmanın yollarını bulmalıyız" ifadesini kullandı.

CHP Atakum Belediye Başkan Adayı Serhat Türkel: "Gençler söz sahibi olacak" CHP Atakum Belediye Başkan Adayı Serhat Türkel: "Gençler söz sahibi olacak"

15 GÜNE İNDİRİLMELİ 

Çiftçilerimizin yaşadığı sıkıntılı dönemin dikkate alınarak MUHAFİYETTE geçen sürelerinin borçlandırılması imkanı sağlanmalı , Tarım Bağ-Kur sigortası prim gün sayısı, 2008 de olduğu gibi 15 güne indirilmelidir.

HİZMET BORÇLANMASI YAPABİLMELİLER 

Tarımda çalışan kadınların çok büyük bir kısmının sosyal güvenlik sistemine kayıtlı olmadığını pozitif ayrımcılığı hak eden kadın çiftçilerimizin sisteme katılımı desteklenmeli gençlerimizi ve kadın çiftçilerimizi tarımda tutmak için teşvik edici önlemlerin yanı sıra kadınların sigortalı olmadan önce gerçekleşen doğumları nedeniyle hizmet borçlanması yapılabilmeleri de sağlanmalıdır.

Ayrıca çiftçi bağkurlularımızın ihtiyacı olduğu kadar gün alınmasının sağlanması örneğin bir çiftçinin 300 -500-1000 güne ihtiyacı olduğu halde çiftçilerimizden prim gün sayısına ihtiyacı olmadığı günlerin çiftçilerimizden talep edilmemesinin sağlanması gerekmektedir dedi.

NEJLA KAYA 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.