Samsun'da mutfak tüpü alev aldı! Samsun'da mutfak tüpü alev aldı!

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan kararla otel yapılması için satışa çıkarılan, iki kez yürütmeyi durdurma kararı verilen Atakum ilçesindeki Kurupelit Yat Limanı’nda bulunan itfaiye ve düğün salonu binalarının bulunduğu arsanın ihalesi, katılım olmadığı için iptal edildi.

SEVİNÇLE KARŞILANDI

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından satışa çıkarıldığı için tepkilere neden olan alanın ihalesi öncesi Samsun Akademik Odalar Birlikteliği, Samsun Mimarlar Odası, Kurupelit Marina Dayanışması üyeleri, vatandaşlar ve avukatlar ek hizmet binası önünde hazır bulundu. Dakikalar sonra ihaleye katılım olmadığı bildirilmesi sevinçle  karşılandı. Samsun Akademik Odalar Birlikteliği Sözcüsü Cevat Öncü, Samsun Mimarlar Odası Kent İzleme Komisyonu Üyesi İshak Memişoğlu, Kurupelit Marina Dayanışması Sözcüsü Dr. Nedim Ecevit ve Av. Hüseyin Cimşit satıştan tamamen vazgeçilmesi çağrısı yaptı.

"SÜREÇ TAKİP EDİLECEK"

Söz konusu alanın satışının hukuksuz olduğunu öne süren Samsun Akademik Odalar Birlikteliği Sözcüsü Cevat Öncü, "Arazinin hukuksuz bir şekilde satışına hep beraber karşı çıktık. Bir direniş ortamı oluşturduk. Pek çok kurum kuruluş katıldı. Bugün de burada toplanmamızın sebebi 'hukuksuz ihale iptal edilsin' çağrısı idi. Hukuksuz diyorum çünkü imar planı iptal edilmiş bir arsa planının satışı hukuksuzdur. Samsun halkına ait olan sahildeki yerin hiçbir talibinin olmaması bizlerin vermiş olduğu mücadelenin de sonucudur diye düşünüyorum. Bu sonraki süreci de hep beraber takip edeceğiz" dedi. 

"KAMU YARARI YOK"

Satışa çıkarılan alana otel yapılmasının kamu yararı taşımadığını kaydeden Samsun Mimarlar Odası Kent İzleme Komisyonu Üyesi İshak Memişoğlu, "Yaklaşık 2 yıldır sürdürüğümüz mücadele neticesinde bu gün güzel ve sevindirici haber aldık. İhaleye katılım olmadı, satış gerçekleşmedi. Bu ihaleye katılmayı düşünüp de katılmayan yatırımcılara teşekkür ediyorum. Bu aynı zamanda direnişin zaferidir. İnşallah bundan sonraki süreçlerde de bu ihale iptal edilir. Çünkü halkın karşı duruşuna rağmen o kente yaptığınız yatırımdan bir hayır bekleyemezsiniz. Geçmişte hatalı planlamalar neticesinde yapılan yatırımların hukuk süreçlerinde yaşadıkları serüven ortada. Burada otel yapılmasının kamu yararına bir durumu söz konusu değildir. Oranın kullanım biçimi halk tarafından belirlenmiştir. Samsun halkının, Samsun'u ziyaret eden çevre kentlerden gelen ziyaretçilerin nefes aldıkları ve burada sosyalleştikleri bir alandır. Büyükşehir Belediyesi artık hizmet üretirken kaynak da üretmeyi aslında esas almalı. Kamusal boşluklar Samsun halkınındır ve Samsun halkının kalmalıdır" diye konuştu.

"HALKIN MALI HALKTA KALMALI"

Halka ait alanları korumaya devam edeceklerini belirten Kurupelit Marine Dayanışması Sözcüsü Dr. Nedim Ecevit de şunları söyledi:
Burada bugün Kurupelit Marina'daki düğün salonu ve yanındaki yeşil alanının satışı için ihaleye geldik. Gözlemci olarak. Bekliyoruz kapıda ancak beklediğimiz süre boyunca öğrendik ki, ihaleye katılan kimse olmamış. Şu anda içeride encümen yeni bir karar alıyormuş. Tabii ki mutluyuz şu anda. Ama istiyoruz ki bu satıştan tamamen vazgeçilsin. Çünkü halkın malı halkta kalmalıdır. Halk susmayacaktır. Halk vazgeçmeyecektir. Halk kendine ait olanı koruyacaktır diye düşünüyorum."

"HAYATIN İLMİNE AYKIRIDIR"

"İnsanların nefes aldığı yeri satışa çıkartmak hayatın ilmine aykırıdır" diyen Av. Hüseyin Cimşit de şöyle konuştu: "Yanlışlık yapmak için ısrar etmeyin. Halkın istemediği beğenmediği fiillerde bulunmayın."

GÖZDE ARI

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.