Küresel enflasyon sorunu ABD ekonomisini de vurdu ve yüksek enflasyon nedeniyle Fed faiz artırımları yapmıştı. Altın fiyatları da Fed'in alacağı hamlelere göre yön buluyordu. Son açıklanan ABD enflasyon verisi olumlu gelince faiz artırımlarının yerini faiz indirimleri alacağı beklentisi ortaya çıkmaya başlamıştı. Piyasalar da bu iyimserlikle dolardan altın tarafına geçmeye başlamış, dolar küresel piyasalarda düşüşe geçmişti.

Ancak Fed yöneticileri faiz artırımlarının devam edebileceği yönünde söylemlerini sürdürmeye başlayınca altın yeniden değer kaybetmeye başladı. Piyasa uzmanlarının anlattıklarıyla yaşananlar farklı olunca altın hızla değer kaybetti.

ONS ALTIN 2000 DOLARIN ALTINDA 

Ons Altın güne 2005 dolar seviyesinden başladı. Gün içinde en düşük 1971 dolar en yüksek de 2008 dolar seviyesi görüldü. Şu sıralar ons altın 1974 dolardan işlem görüyor.

GRAM 1230 LİRAYA GERİLEDİ 

Gram Altın da ons altındaki sert düşüşün etkisiyle hızla değer kaybetti. Gram altın güne 1250 liradan başladı. Gün içinde en düşük 1230 lira, en yüksek de 1252 lira seviyesini gördü. Şu sıralar gram altın 1231 liradan el değiştiriyor.

Altın fiyatları ne oldu? 9 Haziran Cuma çeyrek, tam, gram altın güncel fiyat listesi Altın fiyatları ne oldu? 9 Haziran Cuma çeyrek, tam, gram altın güncel fiyat listesi

FIRSATÇILARA DİKKAT! 

Finans Analisti İslam Memiş altın yatırımcısına önemli tavsiyelerde bulundu. Memiş şu ifadeleri kullandı;"Elinde altın olanlar tutup da bu bin 250 seviyesindeki rakamlara kanarsa zarar etmiş olur. Fırsatçılar ucuz fiyattan bu ellerindeki altını alır. Şu an itibari ile 1.295 alış, 1.300 lira satış fiyatları bu şekilde. Yeni bir rekor görüldü 1.300 lira seviyesiyle. Yetti mi hayır, 1.550 rakamlarını hazirandan sonra görmeye devam edeceğiz. Yine elinde altın bulunduran yatırımcı bunları elinde bulundurmaya devam etmeli.

Ons tarafında 2350 dolar seviyesinde öngörüm halen devam ediyor. Yukarı bir direnç seviyemiz var. 2050 dolar seviyesi ons altında gram altında da 1305-1315. Altın fiyatları düşük kalınca hiç kimse yüzüne bakmaz, yeni rekorlar görülünce tepeden almayı çok seven yatırımcılar olur. Bu fiyatlarda mutlaka teknik olarak bir düzeltme olması gerekiyor. Ons altın tarafında 1960 dolar seviyeleri beklenmeye devam ediyor. Yatırımcılar gram altını sadece kendi haline değil de ons altını takip ederek çözümünü bulmalı."

ALTINI OLAN ACELE ETMESİN 

İslam Memiş, ‘elinde altın bulunduranlar bozdurmak için acele etmeyin’ uyarısında bulunarak yeni rekorlar ve yükselişlerin yolda olduğunu söyledi. Memiş, "yaz aylarında 1.400, 1.500'lü rakamları gördükten sonra yeni bir yorum yaparız” diye konuştu.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN