Akaryakıt fiyatlarında yüzde 500'lük büyük bir zam kararı alındı. Brent petrolün 77 dolara yükselmesi ve ABD'nin Küba'ya uyguladığı abluka, piyasalarda derin etkiler bırakıyor.

Bankaların art arda petrol tahminleri gündemdeki yerini korurken akaryakıt fiyatlarıyla ilgili deprem yaratacak bir zam kararı alındı. ABD’nin Küba’yı abluka altına alması nedeniyle ekonomik kriz yaşadıkları için yakıt fiyatlarında yüzde 500 artış yapılacağı açıklandı.

Küba’da benzinin litre fiyatı şu anda 25 Küba pesosuyla satışa çıkarıldı. Bu rakamda yaklaşık olarak 0,2 dolara denk gelmektedir. Hükümet söz konusu fiyatı şubat ayında 132 pesoya çıkarmayı planlıyor.

Ehliyetlerde tarihi değişiklik! Tüm sürücüler için bu şart resmen kaldırıldı Ehliyetlerde tarihi değişiklik! Tüm sürücüler için bu şart resmen kaldırıldı

Bu adım ile beraber hükümet bütçe açığını azaltmaya yardımcı olacağını düşünmektedir. Küba’nın Maliye Bakanı Vladimir Regueiro, dizel ve diğer benzin türlerinin fiyatlarında da benzer artışlar yapılacağını duyurdu.

Küba’da bir depo benzinin fiyatı, 2 bin 100 pesodur. Yani aylık asgari ücretin yarısına denk gelmektedir.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.