AK Parti İl Başkanı Mehmet Köse, Samsun'un yapılan OSB'lerde hem ihracat rakamlarını artıracağını hem de sağlık, turizm, teknoloji ve bilim alanında dünyada adını duyuracağını belirterek, "Bugün belki idrak edemeyebiliriz ama yapılan yatırım ve çalışmalarla orta vadede Samsun’umuz dünyaya açılacak pencere olacak" dedi.

'KUZEYİN MERKEZİ' OLARAK ANILACAK

Köse, Kanal S Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Erdoğan'la Seçim Vitrini programının konuğu oldu. Samsun'un yapılan yatırımlarla kısa süre içinde  'kuzeyin merkezi' olarak anılacağını dile getiren Köse, "Samsun Şehir Hastanesi 2024 yılında hasta kabulüne başlayacak. Yine Tekkeköy Devlet Hastanemiz de 2024 yılı içinde hizmete girecek. Bu arada Atakum Devlet Hastanesi’nin planlamaya alındı. Yatak kapasitesi 550 civarında revize edildi. Sağlıkla ilgili Samsun zaten çok şanslı bir şehir. Samsun, şehrimizde geçen yıl gerçekleştirilen TEKNOFEST'le teknoloji şehri oluğunu gösterdi. Ama Samsun aynı zamanda sanayi şehri olacak. Biz Samsun 'Karadeniz’in incisi' odluğunu söyleriz. Bu doğrudur ama Sayın Bakanımız Mehmet Muş’un ifadesiyle o başlığı tekrar etmek istiyorum. Bundan sonra Samsun’u Kuzey’in merkezi olarak ifade edeceğiz. Biz bu vizyonla inşallah Samsun’un geleceğini ihya ve inşa etmeye çalışıyoruz. Yapılan hamlelerle gelişmenin, kalkınmanın, sanayinin merkezi olarak, Kuzey’in merkezi olarak Samsun gösterilecek. Şu anda 12 OSB’miz mevcut. Bunların 5’i faaliyette. Diğerlerinin alt yapıları tamamlanıyor. Yakın zaman içerisinde 12 sanayi bölgesi olan bir ilimiz olacak. Mevcut sanayi bölgemizde 11 bin civarı istihdam mevcut. Bu yeni OSB’mizde katıldıktan sonra yaklaşık 30 binin üzerinde istihdamın söz konusu olacağı bir büyümeden söz ediyoruz.  Samsun’umuz bu OSB’lerle birlikte orta vade de çok uzun bir süre gerektirmeden 5 milyar dolarların, 6 ve 7 milyar dolarlar seviyesinde ihracat potansiyeline erişecek. Ciddi istihdamlar söz konusu olacak. Dolayısıyla Samsun hakikaten aynı zaman da teknoloji şehri olduğu gibi sanayi şehri olma yolunda da hızla yürüyor. Bilim şehri aynı zamanda Samsun. 2 üniversitemiz var. Aynı zamanda Samsun, müthiş bir turizm merkezi olmaya aday. Nitekim yakın tarihte Turizm Bakanımız Samsun’a geldi. Samsun’un turizm merkezi olma noktasında turizm havuzuna devlet politikası olarak dahil edildiğini ifade etti. Kuş Cenneti'ni en az 5 OSB değerinde bir tabii kaynak diye ifade etti. Bugün belki idrak edemeyebiliriz ama orta vadede Samsun’umuz dünyaya açılacak pencere olacak" diye konuştu.

ÜST DÜZEY TEMSİL EDİLİYOR

Partilerinin 4. Olağanüstü Büyük Kongresi'ni değerlendiren Köse, "Organizasyonun planlamasında yüz bin civarında bir katılımla gerçekleşen bir kongremiz oldu. Samsun’umuz adına da çok başarılı bir sonuç üretildi. MKYK'de 2 vekilimizin yer almış olması büyük bir kazanımdır bizim için. Bundan dolayı da Samsun siyaseti olarak büyük bir avantaj elde etmiş durumdayız. Zaten biz Samsun olarak çok güçlüydük. Gücümüzü tazelemiş olmanın yanı sıra biraz daha artırdık. 28. Dönem itibariyle 5 milletvekilimiz var. 5 milletvekilimizden 2'si genel başkan yardımcısı oldu. Biliyorsunuz Mehmet Muş Bakanımız TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda bir önceki il başkanımız, şimdi milletvekilimiz olan Sayın Ersan Aksu da Plan ve Bütçe Komisyonu üyemizdir. Diğer taraftan yine Adalet Komisyonu’nda da Orhan Kırcalı, başkan vekilidir. Bizim 5 milletvekilimizin hem genel merkezdeki hem de parlamentodaki temsil gücü ve görevleri hakikaten Samsun’un çok üst düzeyde temsil edildiğinin bir göstergesidir" dedi.

Samsun'da direksiyon hakimiyetini kaybetti: Yaralılar var Samsun'da direksiyon hakimiyetini kaybetti: Yaralılar var

İL VE İLÇE KONGRELERİ SEÇİMDEN SONRA YAPILACAK

Yerel seçim takviminden de bahseden Köse şunları söyledi:  "Biz de bir seçim biter, ertesi gün yeni seçimin çalışması, başlamış olur. Teşkilatlarımız buna göre dinamik bir şekilde her zaman için seçimlere kısa sürede hazırlanır. Genel seçimlerden başarıyla çıktık Samsun olarak. Hemen yerel seçim süreçleri söz konusu oldu. Ancak bu yerel seçim süreçlerinden önce bizim olağan kongre takvimimiz başlamıştı. Bizim kongre süreçlerimizde tüzüğümüzde partiler yasasına göre belde teşkilatlarımızın, ilçe teşkilatlarımızın, il teşkilatlarımızın ve nihayetin de genel merkez büyük kongremizin süreçleri devam eder. Bu takvimin yerel seçimlerle bir çakışması söz konusu olacağı için genel merkezimiz olağanüstü kongreye gitme kararı aldı. Anadolu’daki kongrelerimizin ise yerel seçim sonrasında yapılmasına karar verdi. Dolayısıyla önümüzde son bir ay içerisindeki bütün değerlendirmemiz şu idi. 7 Ekim’deki kongremizin sürecinden sonra yerel seçimler sürecini takvimlendirip başlangıç vermiş olacağız. Bugünlerde inşallah yerel seçimlerle ilgili takvimlendirmeyi genel merkezimiz yapmış olacak. Büyük ihtimalle kasımın başında partimiz müracaatları almaya başlayabilir. Dolayısıyla bu bir önceki yerel seçimlerden daha geç açıklanacağını düşünmüyorum. Aynı takvim yine uygulanacak. Belki bir miktar daha erken açıklanma ihtimali mevcuttur."

TÜM BELEDİYELERİ CUMHUR İTTİFAKI ALACAK 

Samsun'un hem AK Parti'nin hem de Cumhur İttifakı'nın kalesi olduğunu kaydeden Köse, "Bütün belediyelerin tamamı AK Parti mührüyle tanışmış belediyelerdir. 18 belediyenin tamamını bugün itibariyle Cumhur İttifakı’nın egale edebileceği ve alabileceği bir kazanıma sahibiz. Dolayısıyla bizim hedefimiz Cumhur İttifakı olarak 18 belediyenin tamamını almak. Bizim egale ettiğimiz, bizim gerçekleştirdiğimiz 31 Mart 2024 yapılacak Yerel Seçimler' de de Cumhur İttifakı olarak 17 ilçe ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı inşallah Cumhur İttifakı olarak alacağımıza şüphe etmiyoruz" ifadelerini kullandı. 

3 DÖNEM KURALI, GENEL BAŞKANIN TAKDİRİNDE

Partilerinin 3 dönem kuralı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Köse, "Parlamento da ciddi bir yenilenme oldu. MKYK’de 75 üyemiz görev almadı. Yine milletvekili seçimlerimizde de dediğimiz gibi 3 dönem kuralının kullanıldığını görmekteyiz. Kanaatimizce uygulanma ihtimali mevcut olabilir. Ama değerlendirmeler yerel olarak da yapılır. İstisnalar da olabilir. Bu tamamen Genel Başkanımızın takdirinde olan bir husustur."

İl Başkanı Mehmet Köse ile İl Başkan Yardımcıları Bülent Üstündağ, Oktay Avcılar ve Adnan Arslan, yayın öncesi Kanal S Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Erdoğan'la bir süre sohbet etti.

NEJLA KAYA

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.