200 Yıllık 'Vezirköprü Semaveri' Samsun'un Vezirköprü ilçesine ait semaverlerin nerden geldiğini ve ismini nereden aldığını merak ediyorsanız İşte "Vezirköprü Semaveri" tarihçesi...

Samsun'un vezirler diyarı olarak bilinen Vezirköprü ilçesinde coğrafi işaretli yassı semaveri 200 yıllık bir geçmişe dayanmaktadır.

SEMAVER İSMİNİ NEREDEN ALMIŞ

Vezirköprü ilçesine özgü yassı semaver, geleneksel yöntemlerle üretilmektedir.18. yüzyıldan itibaren üretilmeye başlanan Urallar ve çevresinde görülmeye başlamıştır. Tula bölgesinde geliştirilen semaver zaman içinde Türklerdeki çay kültürünün ayrılmaz bir parçası olmuştur. İsmini Rusçada “kendi kendine” anlamına gelen “samo” ve “kaynamak” anlamına gelen “varit” sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşturdu.

vezirköprü semaverii.JPG

VEZİRKÖPRÜ SEMAVER ÖZELLİKLERİ

Vezirköprü semaveri ustaların el emeği göz nuru ile üretilmektedir. Semaverler Vezirköprü de genel olarak yassı tip olarak yapılır. Yuvarlak tipli semaverler ise Rus tipi semaver olarak bilinmektedir. Semaverler daha çok galvanizli sac, bakır ve pirinçten üretilmektedir. 2017 yılında Vezirköprü semaveri coğrafi işaretle tescillenmiştir.

Samsun'da Kız Meselesinde Kan Aktı! Samsun'da Kız Meselesinde Kan Aktı!

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN

cografi-isaretli-yassi-semaveri-yapan-sadece-12261976_amp.jpg