BAĞ-KUR'LULAR İÇİN TORBA YASA YOLDA

9000 günden emekli olabilen Bağ-Kur'luyu sevindiren haber! Bağ-Kur'dan sigortası olan 1 milyonu aşkın kişinin prim gün sayısında düşüş öngörülüyor. Memur ve emekli zammını içeren torba yasanın Meclis'te yasalaşmasının ardından yeni torba yasa gündeme geldi. Yasama döneminin yeniden açılmasıyla emeklilik sisteminde yapılacak düzenlemeleri içeren yeni torba yasanın gündeme alınması bekleniyor.

Akaryakıta bu kez indirim geliyor! Akaryakıta bu kez indirim geliyor!

EV KADINLARI VE ANNELERE PRİM KOLAYLIĞI

Hazırlıkları süren torba yasada emekli prim gün sayılarının düzenlenmesi, taşerona kadro, ev kadınlarına ve annelere prim kolaylığı sağlanması gibi başlıkların yer alacağı öngörülüyor.

BAĞ-KUR'LUNUN PRİM GÜN ŞARTI DÜŞÜYOR

Emeklilik reformu kapsamında yapılacak çalışmayla Bağ-Kur sigortası olanların eli rahatlayacak. Takvim'in haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 1 milyon Bağ-Kur'lunun emekliliği için adımlar atacak. Düzenleme kapsamında küçük ensafların tespitinin yapılması bekleniyor. Getirilecek şartlar arasında iş yerindeki işçi sayısı, basit usulde vergilendirme, vergiden muafiyet gibi detaylar değerlendirilecek. Düzenlemenin sigorta başlangıç süresi içerip içermeyeceği de dikkate alınacak.

ERKEN EMEKLİLİK YOLU AÇILACAK

Bağ-Kur'dan sigortası olanlarda sigorta süresi şu anda 9000 güne kadar çıkabiliyor. Erkeklerde 9000 günden emeklilik yapılırken, kadınlar için 7200 gün şartı bulunuyor. Düzenleme hayata geçerse, 9000 günü tamamlayamayan erkek esnaflar 7200 günle emekli olabilecek ve sistemde eşitlik sağlanacak. Böylelikle erkekler için 5 yıl erken emeklilik söz konusu olabilecek.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.