Bafra ilçesine yapılması planlanan ve yürütmeyi durdurma kararı verilen sebze ve meyve hali için bilirkişilerin keşfi dolayısıyla Samsun'a gelen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'e seslenerek, 'Sizi yanlıştan dönmeye davet ediyoruz' dedi.

Bafra ilçesi Türbe Mahallesi'nde yapılması planlanan Sebze Meyve Hali projesi için bilirkişiler tarafından yapılacak olan keşif öncesinde Genel Başkan Suiçmez önemli açıklamalarda bulundu. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'e seslenen Suiçmez, "Tarım dışına çıkarılan arazilerin sulu mutlak tarım arazisi olduğu ve Bafra Büyük Ova sınırları içinde kaldığı konusunda bir tartışma bulunmamaktadır. Şu an Bafra’da yaşanan süreç daha önce de Çarşamba, Terme ve Tekkeköy’de odamızın açtığı davalarda yaşanmıştı. Defalarca yargıdan dönen kamu yararı/üstün kamu yararı kararı ile alternatif alan varlığı/yokluğu tartışmalarını bu kez de Bafra'da yaşamaktayız. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'i yanlıştan dönmeye davet ediyoruz" diye konuştu.

Defalarca hukuka karşı hile yöntemine başvurulmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Suiçmez sözlerine şu şekilde devam etti: 

"Bakanlık Samsun İli Tarımsal Eylem Planı (2022-2026) verilerine göre Bafra ili tarımsal alan değişimine baktığımızda 2004 yılında 683 bin 480 dekar olan alan 2020 yılında 612 bin 582 dekara düşmüştür. Büyükşehir/Bütünşehir Yasasının verdiği yetkiyle Samsun Büyükşehir Belediyesinin tarım alanlarını imara açarak yok etmeye çalışmasının somut bir örneği ile daha karşı karşıyayız. Biz meyve ve sebze hali yapılmasına karşı değiliz. Verimliliği düşük alternatif alanlar varken ısrarla bu verimli tarım alanları üzerine kurulmasına karşıyız. Üretemezsek tüketemeyiz, tükeniriz. Tarım alanları betonlaşırsa hale girecek tarımsal ürün bulunamaz. Yargı süreci devam eden Bafra Hal Alanı dahil, ülkemizin her yerindeki üretim alanlarını imar planları, sanayi/maden/enerji/eko turizm dahil yalnızca çıkarlarını düşünen şirketlerin kullanımına açan kararlara karşı “Anayasaya ve kanuna aykırı kararlar alan ve asli görevini yerine getirmeyen” Tarım ve Orman Bakanlığı uyarıyoruz. Tarım ve Orman Bakanı Kirişci'yi, toprakları ve tarımsal üretim alanlarını koruma konusunda anayasal ve yasal görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanını bilime ve hukuka aykırı bu anlamsız ısrarından vazgeçmeye çağırıyoruz.
Bir kez daha tekrarlıyoruz. Ülkemizde tarımsal üretim alanlarını yok etmeye yönelik yaşanan tüm peşkeşlere, hukuksuzluklara karşı TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası olarak tüm illerimizde tüm örgütümüzle birlikte sonuna kadar karşı çıkacağız."

Yılport Samsunspor genç futbolcu ile anlaştı! Gelir gelmez kiralandı  Yılport Samsunspor genç futbolcu ile anlaştı! Gelir gelmez kiralandı 

  SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.