Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Havva Yurdunuseven Bayzat, tarım danışmanlarının bakanlık ile çiftçi arasındaki en önemli köprü görevini üstlendiğini belirterek, "14 yılını tarıma gönül vererek çalışan tarım danışmanlarımıza, verilen destekleme miktarı işe başlangıç ücreti olarak verilen asgari ücrete dahi denk gelmemektedir. Tarım Danışmanlarımızın asgari ücretin altında bir ücretle yaşamaya mahkum edilmesine izin verilmemelidir" dedi.

"İŞE BAŞLAMA ÜCRETİ ASGARİ ÜCRETE DAHİ DENK DÜŞMÜYOR"

Türkiye genelinde toplamda 894, Samsun'da 44 tarım danışmanının çiftçilere hizmet verdiğini hatırlatan Bayzat, "14 yılını tarıma gönül vererek çalışan tarım danışmanlarımıza, verilen destekleme miktarı işe başlangıç ücreti olarak verilen asgari ücrete dahi denk gelmemektedir. Tarım danışmanlarımızın asgari ücretin altında bir ücretle yaşamaya mahkum edilmesine izin verilmemelidir. Bir tarım ülkesi olarak, Tarım ve Orman Bakanlığımızın tarıma gönül veren tarım danışmanlarına yapılan bu haksızlığa ve zulme göz yummaması gerektiğini ve bu durumun yeniden gözden geçirilerek destek miktarının insani yaşam koşullarına göre değerlendirilmesi gerekmektedir" diye konuştu. 

Samsun'da operasyonla yakalandı! Samsun'da operasyonla yakalandı!

"İŞSİZ KORKUSU YAŞAMAZLARSA DAHA VERİMLİ OLACAKLARDIR"

Sigorta primi ve vergiler düşüldüğünde tarım danışmanlarının eline 6 bin lira kaldığını belirten Bayzat sözlerini şöyle sürdürdü: "Tarım danışmanları her yıl işsiz kalma korkusu yaşamadan kendini güvende hissettiği zaman tarım sektörüne, çiftçisine daha verimli olacaktır. Çiftçinin karşısında gelecek kaygısı olmadan durabilmek için devlet güvencesi altına alınmalıdır. Tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti, ülkemiz tarımı ve hayvancılığı için yapılan çalışmalarda bu işin asıl muhatapları olan bakanlık, üreticiler ve tarım danışmanları arasında yürütülmesi gerekmektedir."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.