doğa calven cemre
 
5s dikey izo bilgi

Yumurta Haşlarken Sakın Bunu Yapmayın! Anında Zehre Dönüşüyor

yumurta-haslarken-sakin-bunu-yapmayin
Daha Fazla Göster

Yumurta Haşlarken Sakın Bunu Yapmayın! Anında Zehre Dönüşüyor Protein değeri oldukça yüksek olan yumurta aynı zamanda tok durmak isteyenlerin sabah kahvaltılarında vazgeçilmez besinidir. Ancak haşlama sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunur. Yumurtanın fazla haşlanması ve griye dönüşmesi kanserojen özelliğini ortaya çıkarır. İşte ayrıntılar…

Türkiye’de vatandaşların hem kahvaltıda hem de ara öğünlerde tercih ettiği en önemli gıda maddelerinden biri yumurta. Tek başına veya ek olarak birçok yemekte kullanılması nedeniyle mutfakların gözdesi konumunda bulunan yumurtanın haşlandığı sırada yapılmaması gereken çok önemli bir hata var.

DOĞAL OLMAKTAN ÇIKARIYOR

Beslenme uzmanlarının uyarısına göre haşlanma süresinin üzerinde sıcak suda bırakılan yumurta artık doğal olmaktan çıkıyor ve kanserojen bir madde halini alıyor. Uzmanlar, yumurtanın griye dönmesi durumunda tüketilmemesi gerektiğini belirtiyor.

RAFADAN EN SAĞLIKLISI

Uzmanlar, en sağlıklı yumurta haşlama biçimine ilişkin de bilgiler verdi. Buna göre en sağlıklı yumurta haşlama biçimi rafadan haşlama. Proteinlerin ölmediği bir haşlama türü olan rafadan haşlamanın çok faydalı olduğu dile getiriliyor.

SAĞLIK HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir