banner1496

banner1345

banner1334

29.08.2019, 08:49 132

Yol ve yolculuk…

Yaşamak nedir? Yaşamak, ait olmak mıdır? Uğruna dünyaları karşına alacağın bir neden bulup, herkese ve her şeye meydan okumak mıdır? Hani diyor ya,  “ihtiyacın olan kudret, damarlarında akan asil kanda mevcuttur”  diye, işte o kudrete vakıf olup, gözlerini en uzak ufka korkusuzca dikebilmektir yaşamak.  

“Korkma” diyor ya İstiklal Marşımız, korkusuzca üzerine gitmektir korkulası ne varsa yaşamak. Oku diye emredildiğinde nakşedileni, cesaretle aktarmaktır yaşamak. 

İşte bu yüzden sosyal olayım derken, sos olma seni tüketenlerin masalarına. Menülerinde kendine fiyat biçtirme. Üstelik ne olursa olsun fiyatın, tek bir saniyeni bile satılığa çıkarma. Bir kere fiyat etiketi vururlarsa sana, yaşamın boyunca satılık kalır bir (y)anın. 

Sana yapılanlara sadece sen dur diyebilirsin üstelik. Bir şeyler yap. Sende olana bir bak. Sen ne diyorsun bir dinle. Biraz vakit ayır kendine. Adına kalp dediğimiz yorgun savaşçının tarlasıdır gönül ve yürek. Tarlanda ne ekili bir bak. Ektiğini biçeceğin gün gelmez mi sanırsın. Amaaan ne tarlası bu devirde tarla mı kaldı diyorsan eğer, son nefesini verirken göreceğin manzarayı getir aklına. 

Bitecek. Bize verilen bu ömür sona erecek. Kimisi için erken olsa da kaç yüzyıl yaşarsan yaşa, ölüm erken gelecek. Erken denecek. Son dem geldiğinde geri dönmek, tek bir an için bile mümkün olmayacak. Bildiğin halde bunları, ömrünü başkalarının harcamasına neden izin veriyorsun. 

Senden daha önemli ne buldun ömrü hayatında. Kendine zulm etmektesin farketsene artık. Uyarı dolu ne sözleri ne de yazıları sevmeyiz biz. Kimisi adına nasihat der geçer, kimisi nutuk atıyor der, bir kulağından girer öbür kulağından çıkar. O yüzdendir ki ihtiyacın var yüreğine ve gönlüne. Ancak o anlatır seni sana. Ancak o anlatır yolu ve yolculuğu bir çırpıda kulağına. 

Karanlıktan korktuğunda ışığa koşan elin değil, ruhundur. Korkan ise etin değil, yüreğindir. 

İşte bu yüzdendir ki mesele asla et olmamıştır. Etine dikkat ettiğin kadar önem vermezsen yüreğine, kurur ve mevsim hep sonbahar olur. Baharı bekleyerek geçirirsin ömrünü. Evet hüzün yakışır insana ama bahar da vardır hayatta. Evet sevap olmalı hayatında ama, günah da var kitapta. 


Sahip çıktığın hiçbir şeyden korkma. Kabul ettiğin hiçbir hatanın esiri olma. Tekrara düşme yeter. Pişmanlığı ve vicdanını deforme etme. Çünkü hatalardan ve günahtan da bir yol vardır feraha. Hem de öyle bir ferah ki, seni bir sen daha yapar. Sana güç verir. Yolculuğun esnasında sana yön verir. Derinlik katar. 

Yalnız değilsin. Bu dünyada tek başına da kalsan yalnız değilsin. İlk anlaman gereken bu. Kalabalıkların içerisinde bir ben miyim yalnız diye kendine baskı yapma. Sakin ol ey yolcu! Yorma kendini başındasın henüz yolun daha. 

Sen de biliyorsun yalnız olmak tek başına kalmak değil. Yalnız olmak kalabalıkların içerisinde herkese yabancı olmaktır. Oysa okumadığın şiirler var, altını çizmediğin nice cümleler. Seni sana anlatacak nice kitaplar… 

Bu öyle bir yolculuk ki ne zaman başlayacağını ve biteceğini bilmemene rağmen, başarıyla sonuçlandırma şansına sahipsin. Biteceği günü bilmediğin bir yolculuğu başarıya ulaştırmak ise, Yüce Yaratıcının biz kullarına yaşattığı en büyük mucizelerden biridir. 

Yorumlar (0)
banner1474
29°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 08 Ağustos 2020
İmsak 03:49
Güneş 05:30
Öğle 12:45
İkindi 16:38
Akşam 19:51
Yatsı 21:25