banner1518

banner1365

banner1519

banner1499

banner1334

banner1324

14.11.2020, 08:22 214

YİRMİ İKİ SENE...    

Samsun deniz, kara ve hava ulaşımının kesiştiği, Karadeniz'de belki art bölgesi genişlemeye müsait tek şehir. Çarşamba ve Bafra gibi Türkiye de hepi topu sekiz adet olan verimli ovanın ikisine sahip şanslı bir şehir. 
 Bu şehir ,malumunuz yirmi yıl Yusuf Ziya YILMAZ'ca yönetildi. Bir buçuk senedir de Mustafa DEMİR'ce yönetiliyor. Yani kocaman yirmibirbuçuk sene bakalım neler yapılmış Şehr-i Samsun’a.
Bu senelerin en önemli hizmeti kuşkusuz şehrin denizle buluşması, sahil yolu projesi oldu. Bu proje Samsun’un şüphesiz çehresini değiştirdi. Sam-Sev öncülüğünde, Samsun sivil toplumunun desteği ile yapılan bu proje Yusuf Ziya YILMAZ’ın en büyük başarısıydı. Bundan sonra sanırım “Hafif Raylı Sitem “. Yerinin yanlışlığı çok tartışılsa da Samsunumuza vizyon veren bir projeydi sanırım.  Vezirköprü Kanyonu ve Ayvacık'a yapılan yatırımlar, bu turizm cennetlerinin bilinirliğini artırdı, biraz cılız kalsa da...
Şimdi bir de yapılamayanlara bakalım. Bir kere o kadar imar yapılacak alan olmasına rağmen, insanların çime basabileceği, gül yetiştirebileceği bahçeli evlerden oluşan bir uydu kent yapılamadı. Yani “ Mutlu Kentler Mutlu İnsanlar”. İlkadım, Canik sıkışık bir vaziyette hatta Atakum. Bu uydu kenti oysa, Ankara'da Murat KARAYALÇIN , “Batıkent” projesiyle 30-35 sene önce yapmıştı.  Müteahitler zengin olsun diye Samsunlu, Atakum, İlkadım ve Canik'in en manzaralı bölgelerinde yüksek katlara mahkum edildi.
Samsun ana güzergahına üst geçit ya da “Dal-Çık” lar yapılamadı. Oysa bu “Dal-Çık”lar on beş sene önce yapılmıştı Melih GÖKÇEK tarafından Ankara'ya. Mamak’tan  giren bir araba, yandan gelen trafiği durdurmadan Eskişehir yoluna çıkabiliyor. Oysa Samsun'da Kılıçdede geçişinde dur, Meydan'da dur, Liman'da dur, Karayolları'nda dur, güllük gülistanlık olabilecek trafik olmuş işkence.    
Ya yeni yapılan devlet binaları. SGK, Emniyet, SASKİ inci gibi dizildi Atakum girişine, sabah, akşam geç geçebilirsen. ”Çanakkale Geçilmez”. Başka yer mi yoktu, yapsaydınız ya Çevre  Yolu kenarına. Hem trafik zarar görmese hem oralar kalkınsaydı.
Turizm batık vaziyette. Hani biz kültür turizm şehriydik. Gel-geç şehriyiz .Kalan bir tur bile yok. Oteller kan ağlıyor. Niye? Çünkü yirmiki senede turistin aktivite yapacağı, vakit geçireceği yatırımları yapamadınız cennet beldelerimize.
En önemlisi çekilen yatırım yok. Azot, Bakır, Tütün fabrikaları kapanan Samsun’a, onun yarısı ölçüsünde getiri sağlayacak yatırım çekilemedi. Gelen en büyük yatırım Çarşamba Ovası'nın katili üç santral. Salça, konserve, dondurulmuş gıda fabrikalarının yapılacağı alanlar, santral dumanlarına teslim. Son yirmi iki senenin, tüm milletvekillerinin aldığı para, soluduğu hava haram onlara anlayacağınız. Yerel unsurlarda, dışarıdan gelip sadece gülücük dağıtanlarda, milletvekilinden çok millete, memleket sorunlarına yabancı “MİLLET-TEKİLLERİ” vaziyetinde kaldılar, “Yerel derebeylerine” teslim oldular. 
Anlayacağınız, küçük ama bahçeli nizam evlerin olduğu “Bahçeli Şehirler”, su gibi akan trafik, gelişen beldeler , turistlerin eğleneceği eğlence parkları, yürüyüş yolları iki ovaya pamuk tarlası gibi yayılmış bembeyaz seralar, dondurulmuş gıda salça konserve fabrikaları, meyve suyu tesisleri bir rüya oldu sonraki yirmi iki seneye kalan. 
Ağzımızda sadece bir türkü bıraktılar sonraki yirmi iki sene için;
“ Uyan Samsunum uyan, uyanmaz oldun, üç santral yarasına dayanmaz oldun”. 
Hüznümle, memleketime olan sevdamla efendim. Yar Mevla izniyle haftaya görüşmek üzere...

              
 

Yorumlar (5)
Samsun'a sevdalı 1 hafta önce
Tebrik ediyorum. Önemli sorunlara parmak basmışsınız ve söylenmeyenleri söylemişsiniz.
Balaçlı 1 hafta önce
Süper bir yazı olmuş Gürhan Bey
Ömer Eşgünoğlu 1 hafta önce
Beynine yüreğine ağzına sağlık gurhancığım
Hüseyin kılıç 1 hafta önce
Malesef durum bundan ibaret. Herkes eliyle, olmadı diliyle, hiç olmazsa kalbiyle bir tavır koysaydi bu kadar yanlışa mahkum olmazdik
Hasan YEDİKARDEŞ 1 hafta önce
Ah kardeşim ahhh ağız dolusu çok söz varda yönetime seçtiklerimizi rekabete maruz bırakacak bir seçmen olmadıkça lider sultanın da bu işler bu kadar oluyor maalesef kalemine yüreğine sağlık