banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1334

banner1324

16.11.2017, 11:46 718

Yerli otomobil Samsun’un potansiyelini açığa çıkaracak

Ülkemiz için dönüm noktası olan yerli otomobil geçen haftalarda 5 babayiğidin açıklanması ile beraber adım atmaya başladı. Her ne kadar üretilecek otomobilin yakıt cinsi henüz açıklanmamış da olsa 2025 de fosil yakıtlı araçların demode olacağı göz önünde bulunduracak olursak üretilecek otomobilin yürüyen bilgisayar olarak tanımlanan yeni nesil elektrikli bir otomobil olacağı aşikardır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanı Dr. Faruk Özlü, “Türkiye'nin Otomobili, aynı segmentteki otomobillerden daha kaliteli ve daha ucuz olacak” dedi.

Daha kaliteli ve daha ucuz Endüstri 4.0’ın ana felsefesini oluşturuyor. Başka bir yazımda detaylı bahsedeceğim ancak kısaca; batının uzak doğu ile başa çıkabilmek için, daha uyguna, daha kaliteli ve kişiye özel üretim yapabilme beceresinin adı Endüstri 4.0’dır. Dolaysıyla 4 yıl sonra piyasaya çıkacak olan otomobilin üretim süreçlerin tamamı kendini Endüstri 4.0’a tamamlamış fabrikalar ile olacaktır. Bu baş döndürücü dijitalleşme değişiminden bütün ülke nasibini alacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın dile getirdiği gibi asıl çıktı otomobil gözükse de bunun yanında diğer çıktılar ülkemiz için daha önemli hale gelecektir.

Yerli otomobil için ilk adım tanıtım toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yüksek teknoloji ve yüksek katma değer üretim yapacak herkese kapılarımız açık. Savunma sanayinden iletişim sektörüne, sağlık sektöründen tarım alt yapısına, hatta yapay zekaya kadar her alanda Türkiye’nin yeni yatırımlara ihtiyacı var” dedi. Daha açık nasıl söylenebilirdi bilmiyorum ama benim için bu sözler buram buram Samsun kokuyor.

Samsun tıbbi cihaz üretimi sektöründe Dünya’nın üçüncü şehridir. Halen emek yoğun olarak üretim yapmakta olan bu sektörümüz yeni teknolojiler ile hem birinci sıraya çıkma ihtimalini arttırmış olur hem de artık 3d metal yazıcılar ile insan kaburgası üreten firmalar gibi sıra dışı teknolojiler üretenler arasında olabilir.

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan’ın “Sağlık turizminde Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Orta Asya ve Rusya bölgesinin merkezi olacağız.” hedefine yönelik sağlık turizmi açısından yüksek potansiyeli olan bir şehiriz. Gerek yapılmış ve yapılacak olan hastane projeleri ile gerek kaliteli doktorlarımız ve ekiplerimiz ile en kaliteli hizmetleri verebiliriz. Ancak kaliteli hizmet de artık teknoloji ve yazılım ile ilgilidir, ayrıca artık hastanelerde ameliyat yapan robot kolları ve diğer üstün nitelikli cihazlar mevcut, bunları da entegre etmeliyiz.

Bafra ve Çarşamba ovalarımız ile Dünya’nın tarım başkenti olan Hollanda’dan daha büyük bir potansiyele sahibiz. Akıllı tarım ile ürünlerin yetiştirilmesinden pazarlamasına kadar, ürünleri katma değeri yüksek gıda tüketim maddeleri haline getirmeliyiz.

Savunma sanayimiz ABD’de yılın tabanca ödülünü alarak ve yerli emniyet mensuplarımızı donatarak bu konuda da iddialı olduğumuzu gösterdi.

Türkiye’de sadece birkaç üniversitede olan OMÜ Akıllı Sistemler Mühendisliği Anabilim Dalı ile Yapay Zeka konusunda da ileri görüşlü olduğumuzu göstermiş oluyoruz. Açılacak ikinci üniversitenin Endüstri 4.0 odaklı bir teknik üniversitenin olması halinde teknolojinin odak şehirlerinden biri olacağız.

Sayın Cumhurbaşkanımızın değindiği bu 5 kalemde de iddiamız ve potansiyelimiz var. Hem katma değeri yüksek hem de döviz getirisi yüksek olan bu alanları yeni dijital çağı ile ele alıp yenilememiz gerekiyor. Eğitimin sisteminin TEOG’u tartıştığı bu günlerde eğitim sistemin eksiklerini tamamlamak yerine biran önce kendi yerel Endüstri 4.0 Akademimizi kurarak yerli otomobil teknolojilerine uyum sağlayan ilk şehirlerden biri olmak zorundayız.

Yorumlar (2)
Ali kuloğlu 3 yıl önce
Ülkemiz ve şehrimiz adına ufuk açıcı makaleniz için kaleminize ve yüreğinize sağlık
Orhan erol 3 yıl önce
Ağzınıza sağlık güzel bir yazı olmuş umarım samsun için güzel şeyler olur