Uzman Anahtar Doğa Okulları cemre
 
Samsun Sürücü Kursu akın HRS Ajans

Yerli Malı Haftası Nasıl Ortaya Çıktı?

featured

Yerli Malı Haftası Nasıl Ortaya Çıktı? Her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Yerli Malı Haftası başladı. Tutumun, yatırımın ve Türk malının değerinin anlatıldığı bu hafta, okullarda etkinliklerle kutlanıyor. Peki, Yerli Malı Haftası’nın anlam ve önemi nedir?

yerli mali haftasi ne zaman kutlanir yerli mali haftasi anlam ve onemi O9iczLRp Güncel

Okullarda çeşitli etkinliklerle kutlanan Yerli Malı Haftası (Resmî adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası), her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanıyor. Bu haftada okullarda tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir, şiirler okunur ve çeşitli konuşmalar yapılır.

yerli mali haftasi shutter 16 9 1576136110 Güncel

 

Yerli Malı Haftası, I. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amacıyla kutlanmaya başlandı.

Bu amaçla Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı.

Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaya başlandı ve 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.