Yazılı açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Karayolları Genel  Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereğince, otoyollarda bulunan HGS/OGS  gişelerindeki "giriş-çıkış" verileri esas alınarak, İzmir-Çeşme otoyolu dahil  ancak İstanbul-Yalova-Bursa hariç olmak üzere Türkiye genelindeki tüm otoyollarda  1 Temmuz 2017'den itibaren "Ortalama Hız Tespiti ve İhlal Yaptığı belirlenen  taşıtların plakalarına ceza uygulanması"na başlandığı anımsatıldı.

Ancak son zamanlarda otoyolları kullanan sürücülere, "ortalama hız  tespit sistemi bulunan otoyollarda, gişeler arasında seyahat süresinin idarece  belirlendiği ve bu sürelere uymayanlara ceza uygulandığı" şeklinde hatalı  bilgilendirme yapıldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Bu nedenle sürücülerin 'otoyollardaki araç cinslerine göre  belirlenmiş yasal hız limitlerine göre mi, yoksa tespit edilen sürelere göre mi  araç kullanılacakları' yönünde tereddütlerin oluştuğu anlaşılmaktadır.  Ülkemizdeki otoyollarda uyulması gereken azami hız sınırları, Karayolları Trafik  Yönetmeliği'nin 100. maddesinde, araç cinsleri esas alınarak, örneğin otomobiller  için otoyollardaki hız sınırı 120 kilometre/saat ve yüzde 10 tolerans şeklinde  belirlenmiştir.

Otoyolu kullanan sürücülere ortalama hız cezası uygulanabilmesi, ancak  ortalama hızlarının, giriş ve çıkış noktaları arasında kullandıkları taşıt cinsi  için yönetmelikte tanımlanan hız limitlerini (yüzde 10 tolerans dahil) aşmaları  halinde mümkündür."

Araç sürücülerinin, İzmir-Çeşme arasındaki bölümün de dahil olduğu  İstanbul-Yalova-Bursa hariç otoyollarda, giriş ve çıkış gişeleri arasındaki zaman  ve hızları esas alınarak hesaplanan "ortalama hız ihlali" yapmamaları gerektiği  bildirildi.

Kaynak:Milliyet

Sürücülerin ayrıca otoyollarda şerit kullanma kuralları ile  işaretlere, işaretçilere ve hız limitlerine uymaları, anlık hızlarını ise araç  cinslerine göre belirlenmiş olan hız limitleri üzerine çıkarmamaları konusunda  uyarıda bulunuldu.