doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Yemeği Fazla Mı Kaçırdınız? Bu 3 Besini Tüketin…

Yemeği-Fazla-Mı-Kaçırdınız-1-Bu-3-Besini-Tüketin...
Daha Fazla Göster

Yemeği Fazla Mı Kaçırdınız? Bu 3 Besini Tüketin… Hepimiz yemek yeme konusunda bazen çığırımızdan çıkabiliyoruz. Fazladan yediğiniz bir tabak patates kızartması ya da iki tabak tatlı sizi çok mutlu etse de aslında vücudu, yiyecekler sindirilirken ortaya çıkan ve pek çok hastalığa zemin hazırlayan serbest radikallerin verdiği zararı gidermeye çalışırken aşırı hızlanmaya zorlar. Ve biz ne kadar çok yersek o kadar çok serbest radikal üretiriz. Ancak iyi haber: Araştırmalar, fazla yemenin yarattığı zararları azaltmanın lezzetli bir yolu olduğunu gösteriyor. İşte aşırı yemenin etkilerini azaltmaya yardımcı olan 3 besin…

1-Meyve Son yediklerinizi biraz fazla kaçırdığınız için şişkin bir mide ile dolaşıyorsanız bir süre yola meyve yiyerek devam edin. Çilek, üzüm, kivi ve kiraz gibi antioksidan açısından zengin meyveler yemek, yemekten sonra oluşan zararlı serbest radikal hasarını en aza indirmeye yardımcı olur.

Tatlı olarak bir meyve tabağı yapın veya ertesi gün, gün boyunca meyve yemeyi hedefleyin. Sabah kahvaltısında meyve salatası, öğle yemeğinde salataya karıştırılmış veya yanında servis edilen meyve ve atıştırmalık olarak chia pudingi veya meyveli yoğurt tüketin.

2-Sirke Yemekte 1 yemek kaşığı sirke içmek ya da salatanızın üzerine serpiştirmek, karbonhidrat açısından zengin büyük bir öğün tükettikten sonra ortaya çıkan kan şekerinin yükselmesini önleyebilir.

Çoğumuz için kan şekerindeki ani bir yükselme, eşit derecede hızlı bir düşüşü tetikler ve bu da iştahı artırır. Bu şeker artışı, özellikle glikozu etkili bir şekilde vücutta tolere edemeyen şeker hastalığı olan kişiler için bir sorundur. Zamanla kandaki aşırı glikoz dokulara zarar verir.

3-Baharat Yemeğinize baharat eklemek, aşırı yemenin olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

The Journal of Nutrition’da 2011 yılında yayımlanan bir çalışmaya göre yaklaşık 2 çay kaşığı baharat (biberiye, kekik, tarçın, zerdeçal, karabiber, karanfil, sarımsak tozu ve kırmızı biber karışımı) içeren bir yemek yiyen katılımcılar daha düşük trigliserit ve insüline sahipti.

Yüksek yağlı, yüksek kalorili bir yemek yedikten sonra baharat içermeyen bir öğünle devam ettiklerinde ise bu değerler daha yüksek seviyedeydi.

Araştırmacılar, baharat karışımının yağ emilimini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini ve antioksidanların aşırı yemek yediğinizde üretilen zararlı serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Sonuç olarak… Haftada bir gün zevk alarak yediğiniz bir yemek ya da bir gün yediklerinizi fazla kaçırmanız, diyetinizi ve sağlığınızı bozmaz. Önemli olan, geçmişte kalmamak ve yedikleriniz yüzünden kendinizi suçlamak yerine yardımcı olmaktır. Nasıl mı?

Taze meyve ve sebzeleri yemeyi, bol su içmeyi ve biraz hareket etmeyi hedefleyin. Kısa bir yürüyüş iyi gelecektir. Ayrıca bu, serbest radikallerle mücadelede fiziksel olarak güçlü hissetmeniz için de gereklidir. Şunu da unutmayın; vücudunuza yardımcı olmanın ve serbest radikallerin etkilerini azaltmanın en önemli yolu, daha az kalori tüketmektir.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir