Uzman Anahtar https://bit.ly/3xMVYA6 cemre
 
Samsun Sürücü Kursu izo HRS Ajans

YEDAŞ’tan Bir İlk!

featured

YEDAŞ’tan Bir İlk! Samsun’da elektrik şirketi tarafından Türkiye’de bir olarak “yeni nesil çift aktif çekirdekli trafo” geliştirildi.

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde faaliyet gösteren Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.(YEDAŞ), “yeni nesil çift aktif çekirdekli transformatör(trafo) tasarımı” gerçekleştirdi.

AW499871 02 Samsun

İYİLEŞME OLACAK

Proje kapsamında yerli üretilecek olan yeni nesil trafo; mevcut dağıtım şebekesinde kullanılan dağıtım transformatörlerinden farklı olarak iki ayrı aktif çekirdeğe sahip olacak. İlk kez uygulanan tasarımıyla yeni nesil çift aktif çekirdekli trafo; tarımsal sulamanın yoğun olduğu noktalarda, imara yeni açılan bölgelerde, turizm ve yayla bölgelerinde müşterilerimizin tükettiği yük durumuna göre sadece tek çekirdek veya iki çekirdek aktif olacak şekilde çalışarak dağıtım şebekesinde yük değişiminin dinamik olduğu zamanlarda trafo kayıp optimizasyonunu sağlayacak. Böylece yıllık trafo kayıplarındaki düşüşe bağlı olarak şebeke kayıp oranında iyileşme meydana gelecek. Ayrıca çift aktif çekirdekli trafo sayesinde trafolardan(çekirdeklerden) herhangi birinin arızalanması durumunda 2. çekirdek devreye alınarak tedarik sürekliliği sağlanacak.

AW499871 01 Samsun

DEVAM EDECEK

Rekabetçi şartlarda ‘sürdürülebilir’ başarının sırrını AR-GE çalışmalarına verilen öneme bağlayan YEDAŞ, ‘teknolojik yatırımlarını’ hızlı bir şekilde sistemine entegre ediyor. YEDAŞ Dağıtım Teknolojileri ve AR-GE Müdürü Emrah Ayvaz, “2021 Temmuz döneminde EPDK tarafından onaylanan ‘Yeni Nesil Çift Aktif Çekirdekli Transformatör Tasarımı ile Verimliliğin Artırılması ve Uygulaması’ isimli AR-GE projemiz ile trafo çalışma verimliliği arttırılarak milli ekonomiye katkıda bulunuyoruz. İnovasyon hedefli projelerimizi hayata geçirerek, teknolojik yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Tüm çalışmalarımızda sürdürülebilir, kaliteli enerji ve kesintisiz hizmet misyonunu amaçlıyoruz. AR-GE projelerimizde yerli kaynaklarla geliştirdiğimiz ürün ve hizmet kalitemiz ile müşteri memnuniyeti önceliğimizdir” dedi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.