banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

16.07.2019, 08:57

Yazmak kalem işi değildir

Geçtiğimiz gün bir söyleşi seyrettim. Konuklar, yazmak isteyenler için oldukça değerli öneriler ve görüşler sunuyordu. Yazmak nedir, kitap, roman, öykü, hikaye başta olmak üzere neredeyse bütün başlıklar için metotlardan bahsettiler.

İlgiyle takip ettim. Birçok başlık altında önemli konulara değindi konuşmacılar. Ancak uzun yıllardır birçok alanda çok büyük başarılara imza atmış yazarların, hayatlarına ve yazım hikayelerine baktığımızda, ortaya asla tek bir metot çıkmıyor.

Gerek ülkemizde ve gerekse yurtdışında büyük başarılara imza atmış yazarların hayat hikayesine baktığımızda, ortaya asla tek bir metot ya da belli bir yöntem çıkmadığını gördüm. Yazmak, yazan her bireyin hayatına ve o hayatın içinde yaşadığı bütün imkansızlıklara rağmen ortaya koyduğu iradeyle gerçek bir boyuta taşınıyordu.

İyi yazarlar, işlerini o kadar iyi yaparlar ki, bazen bu işi kolay sanırsınız. Ancak yazmak dünyanın en büyük disiplinini gerektiren işlerden biridir. Hayallerinizi ve bütün kurgularınızı belli bir yazım kuralları içinde okuyucuya aktardığınız çok ince bir çizgi gibidir.

Yazmak işte bu yüzden sadece kalem ve dil bilgisi değildir. Yazmak sadece hayal kurmak da değildir. Yazmak, kurduğunuz hayalleri, belli kurallar silsilesine uyarak, bunu okuyucuya aktarmak meselesidir. İradedir, disiplindir. Her gün az ya da çok mutlaka yazmaktır. Bazen ise günlerce hiç durmadan yazmaya devam etmektir.

Kimi için kolay, kimi için zor, kimi için meslek, kimi için kutsaldır. Yazmak bazen hayat, bazen de hayatın bile çok ötesidir. Kuralları vardır ama sınır, yazarın ta kendisidir. O sınırların içerisine yazar istemediği sürece, hiç kimse giremez. Yazmak yazarın iradesi, hayallerinin belli bir disiplin ile okuyucularıyla buluşmasıdır.

Her yazar, yazmak için farklı bir yöntem kullanır. Yani yazmanın yazım ve dil kuralları dışında belli bir kalıbı yoktur. Yazmak isteyen ve yazar olmak isteyenlere büyük yazarların önerilerine bakın, hepsi başka bir şeyden bahseder. Yazar olmak isteyenlere öneriler hep farklılık gösterir.

Roman, senaryo, hikaye, öykü gibi başlıkların kendi disiplini ve gereklilikleri vardır ama herkesin bu disiplini ortaya koyma şekli çok başkadır. Senaryo yazmak için kurallar bellidir ancak illa bu şekilde yazacaksın diye bu kaidesi yoktur.

Zaten yazmaya karar veren kişi yazmak istediği alan ile ilgili araştırmalarını yapacak ve o araştırmalardan kendine en uygun gördüğü yöntem ile yoluna devam edecektir. Meselenin özü şudur ki, yazmak sadece kalem işi değildir. Yazmak, karar vermektir. Yazma isteğinin bir irade olması demektir. Yazmak hayalleri belli kurallar ile aktarmaya başlamaktır.

Yazar olmak ile yazmak arasında büyük fark vardır. Her yazan yazar değildir. Her yazının sahibinin yazar olamayacağı gibi. Yazmak uzaktan kolay, yaklaştığında ise dünyanın en konsantre olunması gereken işlerinden biridir. Büyük bir disiplindir.

Yazar olmak bir yetenek, bir azim, bir ruh hali olsa da yazmak çok önemli bir iştir. İşte bu yüzden yazmak, kalem işi değil, yürek işidir.

Yazar, yazdığı yazının mürekkebini kalemden değil, yüreğinden alan kişidir.

Yorumlar (0)
11°
açık
Namaz Vakti 07 Aralık 2019
İmsak 06:08
Güneş 07:40
Öğle 12:31
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39