doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Rota Hesaplanıyor…

Daha Fazla Göster

Teknoloji hayatımızın her alanında ağırlığını hissettiriyor. Özellikle pandemi sürecinde teknoloji kullanımı üst seviyelere gelmiş durumda. Birçok sektör teknolojiyi kullanma düzeylerini en üst seviyelere çıkarmış durumda. Bu sektörlerin başında gelenlerinden bir tanesi de turizm.
Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik gibi teknolojilerin hayatımıza girmesi ile beraber turistlerin yaşadıkları deneyim de artmaya başladı. Örneğin Paris’te bulunan bir müzeyi kişi oraya gitmeden gezme şansına sahip. Ülkemizde de birçok müze, bu sayede çok sayıda ziyaretçi ağırladı.
Bunlar turistlerin beklentilerinin de farklılaşmasına ve çeşitlenmesine neden oldu. Bir turist herhangi bir destinasyona gitmeden önce orası ile alakalı bilgilere ulaşmaya çalışıyor. Kullandığı telefonun uygulama mağazasından da orası ile ilgili her türlü dokümana ulaşmaya çalışıyor. Hal böyle olunca da birçok iş modeli de kaçınılmaz olarak gelişti ve şu anda da sektöre yön veriyor.
Yerli ya da yabancı bir turist gideceği destinasyonda ne yenir ne içilir nereleri gezilir gibi soruların cevaplarını uygulamalar aracılığı ile bulmaya çalışıyor. Kent yönetimleri veya özel sektör; bu soruların cevaplarını rotalar oluşturarak yanıtlamaya çalışıyor. Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak uygulamanın içinde ziyaretçilere en uygun yerler / mekanlar gösteriliyor. Hatta bu bölgeler puanlanıyor ve sosyal medyada da fazlası ile etkileşim alıyor.
Tarihsel mekânlardan gastronomik değerlere kadar birçok yer artık kendi rotası içinde çözüme kavuşturuluyor.
Samsun özelinde konuyu ele alacak olursak, bizim sahip olduğumuz turizm değerlerini düşündüğümüzde birçok rotanın oluşturulması mümkün. Kültür turizminden gastronomi turizmine kadar birçok turizm çeşitliliğine ev sahipliği yapan kentimizin tanıtımı için de çok güzel olur. Geliştirilecek uygulamaların /rotaların birden fazla dilde hazırlanması da çarpan etkisi ile daha fazla kişiye ulaşılmasına ve netice olarak da kente gelecek yerli ya da yabancı turist sayısının artmasına ve kentin ekonomik gelir düzeyinin artmasına neden olur…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir