Uzman Anahtar https://bit.ly/3xMVYA6 cemre
 
Samsun Sürücü Kursu izo HRS Ajans

DIŞLAYICILIKTAN KAPSAYICILIĞA…

Dünya makro anlamda tek taraflı egemenlik anlayışından çok taraflı bir güç yapısına geçmeye başladı. Asya ülkeleri ABD ve AB’yi tahtından ediyor. ABD ve AB’deki bazı ülkeler, hala süper güç olarak adlandırılsa da başka ülkeler de artık söz sahibi olmaya başladı. Nüfusu genç olan ülkeler, inovasyon anlamında daha atak durumda. ABD hala inovayon denilince akla ilk gelen ülkelerden birisi olsa da demografik yapı olarak genç özelliğe sahip olan ülkeler, inovasyon sıralamasında yukarılara doğru tırmanmaya başladı.
Teknoloji otomasyonu ve minyatürleşmeyi mümkün hale getirdi. Geçmişte 5-6 aletle yağacağınız bir işi, bugün artık tek bir tuşa dokunarak yapabiliyorsunuz. Dolayısı ile ürün maliyetlerinin giderek düşmesine ve şirketlerin de birçok farklı pazara hitap etmesine olanak sağlanmış olunuyor. Bu sayede geliri düşük olan birçok kişinin hizmetlere de erişmesi sağlanmış olunuyor. Artık ürünler gelişmiş ülkelerde üretilip gelişmekte olan ülkelerde satılabildiği gibi tersi durumlar da söz konusu.
İnternetin toplumun her kesimi tarafından erişilebilir hale gelmesi bir iş modelinin dünyanın değişik yerlerinde benzerlerinin çıkmasına neden oldu. Dolayısı ile bir tüketici artık farklı markalar aracılığı ile dünyanın her yerinde aynı ihtiyacı karşılayabilir hale geldi.
Burada belirtilmesi gereken bir diğer nokta da sektörlerin arasındaki işbirliklerinin artması gerçeği. Örneğin sağlık hizmeti satın alan kişi, artık herhangi bir yere gideceği zaman oradaki konaklama hizmetlerini ve gezi olanaklarını da tercih eder oldu. Bu uluslararası anlamda hastaların hareketliliğine yol açtı ve bugün birçok hastanede uluslararası hasta birimi diye birimler kuruldu. Birçok hastane yataklı hastalara sunduğu olanakları daha da nitelikli hale getirdi. Seyahat acenteleri ile işbirliği yapılarak hastanelerine sağlık turisti getiriyorlar.
Sosyal medyanın da kullanımının hızlanması ile beraber, dünyanın her tarafından insanlar birbirleri ile iletişim halinde. Bu iş fikirlerinin hayata geçmesine olanak sağladığı gibi tüketicilerin alışveriş yapmalarına da imkan sağlıyor. Wikipedia gibi iş modellerinde görülebileceği üzere dünyanın farklı yerlerinden farklı insanlar ortak içerik üretebiliyor. Sosyal medya bu anlamda toplumsal kapsayıcılığın en önemli örneklerinden birisidir. İnsanlar Wikipedia gibi platformlar aracılığı ile bir topluluğa ait olma ihtiyacını da gidermiş oluyor.
Kapsayıcı olmak farklılıklara rağmen bir arada uyumlu şekilde yaşamaktır. Bunu başaran iş modellerinin ayakta kalacağını söylemek çok da yanlış olmayacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.