doğa yataks cemre
 
5s dikey akın bilgi

DEĞİŞEN ANLAYIŞLAR…

Daha Fazla Göster

İşletme Bilimine Giriş derslerinde öğrencilere klasik olarak sorulan sorulardan birisi işletmenin temel amacı kâr elde etmek midir? Yoksa kârını maksimize etmek midir? Hatta bu konuyla ilgili olarak söz konusu derslerde öğrencileri ikiye ayırır, gruptan bazılarını sözcü seçer ve öğrencilerin münazara yapmalarını sağlarız. Galip gelen grubun elbette bir ödülü olacaktır. Burada öğrencilerin topluluk önünde kendilerini ifade etme becerilerinin gelişmesi ve bir fikri üzerinde tartışma sağlama gibi birçok amaç var elbette.
Zaman içinde marka kavramı son derece önemli hale geldi. Markanın tüm boyutları tüm tarafları ile ele alındı ve hakkında çok sayıda makale yazıldı, filmler çekildi. Hatta marka tanıtımı için filmler yapıldı. Bazı filmlerde sadece bir markanın tanıtımı yapıldı.
Son yıllarda ise deneyim gündemde. Çünkü artık bir marka tüketicisine yarattığı deneyim kadar var. Deneyim ne kadar eşsiz ise marka ile tüketici arasındaki bağ da o kadar güçlü hale geldi.
Kovid ile beraber, işletmecilik anlayışı da değişti. Yaşam şeklimiz değişti. Zoom gibi platformlarda artık birçok şeyi yapıyoruz. Akıllı telefonlarımız bu gibi uygulamalar ile taşıyor. Her an her yerde toplantıya giriyoruz.
Kovid salgınının değiştirdiği bir başka şey ise markaların tüketicilere olan yaklaşımları konusunda oldu. Bu zamana kadar tüketicileri elde etmek için her şeyi yapan markalar artık tüketicilerinin yanında olduklarını hissettirmek için birçok uygulama yaptı. Çalışanlarına birçok destek verdi. Hatta ürünlerin içerikleri de değişti. Bu bağlamda alınan hammaddeler vs ciddi şekilde değişti.
İşletme ile tüketiciler arasında tek taraflı bir iletişim olmadığı tam tersine karşılıklı bir ilişkinin olduğu ve bu ilişkinin de sağlıklı olmasının her iki tarafın da yararına olduğunun önemi kavrandı.
Toplum, ekonomi ve çevre ilişkileri artık yeniden şekilleniyor. Bu noktada doğru iletişim stratejisini kuran, işletme yapılarını bu doğrultuda yapılandıran işletmelerin daha fazla benimseneceği bir döneme girdik. Neler olacağını da hep beraber yaşayarak göreceğiz…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir