doğa yataks cemre
 
5s dikey akın bilgi

Yaşamın Gerçeğinden Uzak…

Daha Fazla Göster

Gözlerin çevrildiği ekim ayı enflasyonu yine şaşırttı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre ekimde enflasyon yüzde 2.39 oranında gerçekleşti. Beklentiler en az yüzde 2.76 düzeyindeydi. Yıllık enflasyon ise yüzde 19.89 oldu. Milyonlarca memur, sözleşmeli personel ve emekliyi ilgilendiren Temmuz-Ekim dönemini kapsayan 4 aylık enflasyon ise yüzde 6.72’yi buldu.
2022 yılında emlak, motorlu taşıt, diğer vergiler, harçlar, trafik cezaları ile pasaport gibi değerli kağıtlara yapılacak zam oranını belirleyen Yeniden Değerleme Oranı da yüzde 36.20 oldu. Eğer, Cumhurbaşkanı yetkisini kullanıp bu oranı yarıya düşürmezse halkı yakından ilgilendiren vergi, harç ve cezalar 2022 yılında yüzde 36.20 oranında artacak. Hayat pahalılığıyla boğuşan halk vergilerdeki uçuk artışla daha da zorlanacak.
İğneden ipliğe her gün yağan zam yağmuru, çarşı pazarın cüzdanları boşaltan yüksek fiyatları net şekilde ortada iken TÜİK’in ekim enflasyonu hayatın gerçekleriyle örtüşemeyerek hiç inandırıcı değil. Hangi bakkala, markete, manava, kasaba veya çarşı pazara gidilse can bezdiren fiyatları herkes görebiliyor. Özellikle düşük gelir grubundaki memur, işçi, emekli, esnaf ve çiftçi hayat pahalılığının altında inim inim inliyor.
Çarşı pazarın gerçek enflasyonu en az yüzde 40 iken TÜİK’in verileri gerçeklerden oldukça uzak. Nasıl bu denli el yakan fiyatlardan uzaklaşılıyor? Sanırım yanıtı, eğer verebilirlerse TÜİK yetkililerine ait. Hesaplama yaptıkları market, çarşı ve pazar halkın alışveriş yaptığı yerlerden farklı sanırım. Buraları açıklasalar da halk oralara gitse. Çalışan ve emekliye TÜİK’in enflasyon verileri doğrultusunda kaşıkla verilen zam, vergi, harç, cezalar ve doğalgaz, elektriğe yapılan devasa artışlarla, yani kaşıkla geri alınıyor.
İşçi, esnaf, çiftçi emekli, dul ve yetim aylıklarına 1 Ocak’ta yapılacak zam için belirleyici olacak rakam dört ayda yüzde 6.72’yi buldu. Net oran kasım ve aralık aylarındaki enflasyon rakamı ile belirlenecek. Milyonlarca kişiye en az yüzde 8-10 arası bir artış söz konusu. Lakin, bu denli yüksek hayat pahalılığı karşısında aylıklara yapılan düşük oranlı zamlar satın alma güçlerini artırmadığı gibi, çarşı pazar fiyatlarına yetişmeleri olanaksız.
Temmuzda maaşlarında yüzde 3 oranında artış gerçekleşen memur, memur emeklisi ve sözleşmeli personel şimdiden yüzde 3.72 oranında enflasyon farkı almaya hak kazandı. 1 Ocak’ta maaşlarına yüzde 5 oranında yapılacak zammın yanı sıra enflasyon farkı da yansıtılacak.
Nereden bakılırsa bakılsın, önümüzdeki kara kış halkın canı dizginlenemeyen hayat pahalılığından ötürü oldukça yanacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir