İkramiyede düş kırıklığı…

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekliye ödenen bayram ikramiyelerine yapılan 100 liralık artış, beklentilerin çok altında kaldı.
13.3 milyon emekli, dul ve yetimin umudu, ikramiyelerin en az 1.500 liraya çıkarılmasıydı. Haziran 2018’den bu yana, 6 dini bayramda ödenen 1000 liralık ikramiyeye yapılan yüzde 10’luk zam, gariban kitlenin hevesini kursağında bıraktı. Oysa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla ne denli iştahlanmıştı… Bu kez de dağ fare doğurdu.
Önümüzdeki hafta ellerine geçecek 1.100 lira ile yine yoksunları oynayacak emekli. Cep yakan çarşı pazar fiyatları karşısında 100 liralık artışın milyonlarca dar gelirli kitlenin satın alma gücünü göreceli artırmayacağı, derdine derman olmayacağı aşikar. Satın alma güçleri, sürekli değişen etiket fiyatlarına yetmediğinden ucuz sebze ve meyve alabilmek için akşam karanlığında semt pazarına gidiyor, Halk Ekmek büfelerinin önünde kuyruğa giriyor.
7.9 milyonu net asgari ücretin altında kalan maaşa talim eden, 6 aylık enflasyon oranı doğrultusunda aylıklara yapılan zam altında kıvranan, emekliye salgın günlerinde sahip çıkmak, sorunlarını gidermek, muhannete boyun eğdirmemek sosyal devletin temel görevlerinden biri. Ne var ki bu temel görev hep ıskalanıyor. Hala 1.500 lira gibi son derece düşük ve komik aylıkla yaşama mucizesi gösterenler var. 2.6 milyon dul ve yetim 763 lira alıyor. Aylıkları yetmediğinden ileri yaşına karşın 4 milyon 135 bin emekli çalışıyor. Ortalama emekli aylığı 2002 yılında asgari ücretin yüzde 130 oranında iken günümüzde bu oran yüzde 53.2’ye kadar geriledi.
Yeni intibak yasası çıkarılmadan, 2006 yılından bu yana vergi iadelerinin yerine aylıkların yüzde 4 ve 5’i oranında verilen ek ödeme yüzde 9-10’a yükseltilmeden, sağlık hizmetinden yapılan kesintilere son verilmeden ve 1.500 lira taban aylık asgari ücret düzeyine eşitlenmeden milyonlarca yoksul kitlenin soluklanması olası değil.
Bu tablo iktisaden geri kalmış milyonlarca insanın içinde bulunduğu zor durumu, net olarak gözler önüne seriyor. Belki bir umut ikramiye yapılacak yüzde 50 artışı beklediler. Ama siyasi irade yüzde 10 zamla umutları boşa çıkardı, düş kırıklığı yarattı.
Umutlar ve hevesler Kurban Bayramı’na kaldı. Hiç olmazsa, önümüzdeki Kurban Bayramı’nda ikramiyeler hatırı sayılır tutarda artırılsın ki, Ramazan Bayramı’nın eksikliği bir ölçüde giderilsin.
Ayrı statüde bulundukları gerekçesiyle banka ve TOBB sandıklarından emekli aylığı alan 30 bin kişi, ısrarlı taleplerine karşın bayram ikramiyesinden yine yararlanamayacak. Bu da ayrı bir sorun olarak ortada duruyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir