Diğer emekliler ne olacak?

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekliler, zamlı bayram ikramiyelerini buruk olsalar da aldı.
3 yıldan bu yana dini bayramlarda 1000 lira tutarında ödenen ikramiyelerde yapılan 100 liralık artış, beklentilerin çok altında kaldı. Yüzde 10 oranındaki zam, iktisaden geri kalmış kitleyi doğal olarak hoşnut etmedi, üzdü. Nasıl üzülmesin ki? 3 yılda enflasyon yüzde 60’a dayanmış, temel tüketim maddelerindeki fiyatlar aşırı pahalanmıştı. Bugün 1 liraya alınan bir ürün, sonraki gün en az yüzde 10-15 artışla alınabiliyor. Cep ve mutfak yakan, her gün değişen fiyatlar karşısında emekli haklı olarak isyan ediyor.
Bu koşullar altında emeklinin beklentisi ve umudu ikramiyelerin en düşük 1.500 liraya yükseltilmesiydi. Hatta, bazı emekli sendikaları ve dernekleri 2 bin, 3 bin lira bile talep etmişti. Aslında bu istekleri dindirilemeyen hayat pahalılığı karşısında yabana atılır talepler değildi. Bu rakamlar gerçekleşmezse bile en az 1.500 lira olmasını umuyorlardı. Ne var ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ikramiyeler 1.100 lira olarak ödenecek” açıklamasını duyunca düş kırıklığına uğradı, bir anlamda dağ fare doğurdu.
İşçi emeklisi, zamlı ikramiyelerini dün alırken, esnaf ve memur emeklisine ise bugün ödeme yapılacak. Kuşkusuz bu para rahat nefes almalarını sağlamayacak, yine çarşı pazar fiyatları ile boğuşacak. 100 liralık artış ne denli dertlerine derman olabilir ki?
İşçi, esnaf ve memur emeklileri yeterli olmasa da bayram ikramiyelerine kavuşurken, banka, sigorta şirketi ve TOBB çalışanlarının içinde bulunduğu özel sandık emeklisi bu paradan yoksun kalacak. Bu konumdaki 150 bin emekli, torba yasada kapsam dışı bırakıldığından bayram ikramiyesi alamayacak. Bağlı bulundukları dernek ve platformlar, 1.500 liranın kendilerine de verilmesini talep ediyor. Uygulamanın anayasanın eşitlik ilkesine ve vicdanlara aykırı olduğunu belirten özel sandık emeklileri yağmur gibi yağan zamlar karşısında ikramiyelerin kendilerine de ödenmesinin kaçınılmaz olduğu görüşünde…
Bayram ikramiyeleri ilk verildiğinde bazı vakıf ve sandıklar ödeme yaptı. Daha sonra ikramiyelerin kendi bütçelerinden karşılanacak olmasından ötürü bundan vazgeçtiler.
150 bine yakın özel banka ve sandık emeklisi belirsizliğin çıkarılacak yasa ile giderilmesini, önümüzdeki Kurban Bayramı’nda ikramiye verilmesini bekliyor. Sahi bu emeklilerin durumu ne olacak?


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir