Uzman Anahtar https://bit.ly/3xMVYA6 cemre
 
Samsun Sürücü Kursu çarsan HRS Ajans

Emekli Ne Yapsın!..

Eski milletvekilleri hayat pahalılığının dayanılmaz boyuta ulaştığını görmüş olacaklar ki maaşlarına yapılan zammın yetersizliğini dile getirmeye başladı…
AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 3 bin eski vekil maaşının yüzde 14 artışla 16 bin 473 liradan 18 bin 748 liraya yükseldiğini, memur ve memur emeklisine verilen yüzde 30.5 oranındaki enflasyon farkından yararlanmak istediklerini açıkladı. Elitaş, milletvekili emekli maaşının 6’ncı, 7’nci sıradayken 12. 13’üncü sıraya gerilediğini, vali maaşlarının kendilerini geçtiğini bildirdi.
Aileleri ile birlikte sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanan eski vekiller, enflasyon farkının kendilerine de ödenmesi amacıyla Türk Parlamenter Birliği aracılığı ile siyasi partiler üzerinden girişimlere başladı.
Parlamentoda temsil edilen AKP, CHP, İYİ Parti, MHP ve HDP grup yöneticileri ile gerçekleştirilen görüşmelerde maaşların 20 bin liraya çıkarılmasına ilişkin olumlu yaklaşım sağlandı. Eğer, partiler arasında kesin uzlaşma sağlanırsa, halen görüşmeleri süren torba yasa teklifine verilecek önerge ile bir madde eklenerek eski vekillerin maaşı, net 20 bin lira olacak. Meclis’te görev yapan vekillerin maaşı en yüksek devlet memuru maaşına göre artırılıyor. Milletvekillerinin maaşı yüzde 30.5 zamla 30 bin liradan 40 bin liraya yükseldi.
Çarşı pazarın cep ve mutfak yakan fiyatları, her geçen gün etiketleri değişen temel tüketim maddelerindeki artışa göre eski vekiller yakınmalarında haklı olabilir. Varsılların dışında yüksek enflasyon tüm ailelerin satın alma gücünü geriletti, bütçesini vurdu. Dar gelirliden tutun bir zamanlar “orta direk” diye tanımlanan kitlelere kadar halk hayat pahalılığı adeta boğuşuyor.
Eski vekillerin, hele ailesi kalabalık olanların taleplerine hak verilebilir. Ya ayda 2500 liraya mahkum edilen işçi, esnaf emeklisi, dul ve yetimi ne yapsın?
Son artışla aylıkları 1500 liradan 2500 liraya yükseltilen dar ve sabit gelirli geniş kesimin; bu şartlarda yaşayabilmesi için sihirbaz olması, mucize göstermesi gerekiyor. 10 milyonluk SSK ve Bağ-Kur emeklisi, dul ve yetimin eski vekillerden daha fazla bağırması, yakınması gerekiyor aslında. Ne var ki, garibanların eski vekiller gibi sahibi, güçlü koruyucuları yok. Ancak mikrofon uzatıldığında düşük aylıklarla geçinemediklerini haykırıyor, içlerini dökebiliyorlar. Lakin, ne soran var ne de çığlıklarını duyan. 6 ayda bir gerçekleşen enflasyon zammı ile aylıkları bir miktar artıyor o kadar.
Halen Meclis’te görev yapanı olsun, eskileri olsun tüm vekiller ve aileleri beş yıldızlı lüks hastanelerde ücretsiz tedavi olurken, eline 2500 lira geçen sahipsiz emekliden sağlık hizmeti kesintisi yapılıyor. Devlet ve üniversite hastanesine ya da ‘Aile Sağlık Ocakları’na adım atıyor katkı payı, eczaneye ilaç almaya gidiyor aylığından kesinti.
Sayın Elitaş ve arkadaşları olaya bir de gariban emekli açısından baksın, empati yapsınlar. Asıl maaşlarına yüksek zam yapılması gerekenler, 13.5 milyonu aşkın geliri kısıtlı kitle…

Şükrü KARAMAN

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.