baskaynak Doğa Okulları cemre
 
Samsun Sürücü Kursu izo HRS Ajans

İş Yaşamında Kadının Sorunları…

Bugün farklı bir konuya, ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadınların iş yaşamında karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek istedim.

Ancak öncelikle “Samsun’da kadınların durumları ne? Ona bir bakalım.
Nüfusun yüzde 50,54’ünü kadınların oluşturduğu Samsun’da işsizlerin yüzde 52,4’ü kadın. Kadınların yüzde 30’u imalat sektöründe, yüzde 63,3’ü ise eğitim sektöründe çalışıyor.

Kadınlarda ortalama ilk evlenme yaşı 25.1. Kadınlarda erken evliliklerin oranı ise yüzde 3 civarında. Samsun nüfusu içerisinde okuma-yazma bilmeyen kadın oranı yüzde 4,04. Toplam okuma-yazma bilmeyenler içerisinde ise kadınların payı yüzde 83,5 gibi yüksek bir rakam.

Şiddet konusuna bakacak olursak, Samsun’da son 9 yılda Samsun Valiliği Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’ne (ŞÖNİM) 10 binin üzerinde kadın müracaat etmiş. Son 10 yıl içerisinde 30’un üzerinde kadının cinayete kurban gittiği Samsun’da 2020 yılı içerisinde 4 kadın öldürülmüş, 10 kadın ise saldırılarda yaralanmış.

Hal böyleyken kadınların iş yaşamında da pek istenilen düzeyde olduğundan söz edemeyiz.
Kadınların iş hayatında karşılaştığı en büyük problemlerden ikisi taciz ve mobbing. Bu iki başlık kadınların karşılaştığı sorunları gözler önüne seriyor.

İş yaşamı büyük ölçüde erkekler tarafından kurulmakta ve onlar tarafından yönetilmektedir. Dolayısıyla iş hayatında kadının yer alması daha zorlu bir süreci gerektirmektedir.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın “Sağlık ve Sosyal Hizmet Alanında Kadına Yönelik Şiddet Araştırması”, kadınların yüzde 80’inin yöneticileri tarafından mobbinge uğradıklarını ortaya koyuyor.
Yine kadın katılımcıların yüzde 68’i yöneticilerin psikolojik şiddetine maruz kaldıklarını belirtiyor.

Pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de en ciddi sorunlardan biri olarak kabul edilen mobbing ve tacize daha çok dikkat çekmek ve çözüm yollarını geliştirmek gerekmektedir.

Bu sorun sadece ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde hatırlanmamalı. Aksine asla ihmal edilmemeli. Duyarlılık ve ciddiyetle ele alınıp, önlem ve çözüm mutlaka geliştirilmelidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.