doğa sürücü kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Türk aşığı Çeçen lider…

Daha Fazla Göster

1944 yılında, Çeçenistan’da dünyaya gelen Cevher Dudayev, henüz kundakta bir bebekken Kazakistan’a gönderilmiştir.
Ortaokul eğitimini Sibirya’da tamamlayan Dudayev, Uzun Mesafe Uçak Pilotluğu ve Mühendisliği Okulu’nu ve akabinde, Gagarin Hava Harp Akademisi’ni bitirmiştir.
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği hükümeti, Çeçen lider Dudayev’e on iki madalya vermiştir.
Tümgeneralliğe terfi eden Dudayev, Stratejik Hava Kuvvetleri’ne tümen komutanı olarak atanmıştır.
Baltık Ülkeleri’nde başlayan bağımsızlık hareketlerinin bastırılması için, Moskova’dan emir alan Dudayev, bu emri yerine getirememiştir. Bunun üzerine, askeri birliğiyle birlikte, Grozni’ye sürgüne gönderilmiştir.
Çeçen Milli Kongresi icra heyeti başkanlığına seçilen Dudayev, Gorbaçov’a karşı darbe teşebbüsünde, darbecilerin karşısında yer almıştır. Sonrasında, darbecilerle işbirliği yapan Çeçen – İnguş Cumhuriyeti hükümetini düşürmek için başlatılan halk hareketinin başına geçmiştir.
1991 yılındaki seçimlerde, % 85 oranında oy alarak, Çeçenistan Cumhurbaşkanlığı’na seçilen Dudayev, Rusya’nın 1994 yılında başlattığı askeri harekâta karşı cihat ilan etmiştir.
21 Nisan 1996 tarihinde, Rus bir senatörle görüşürken telefon sinyalinden konumu tespit edilen Çeçen lider Cevher Dudayev, lazer güdümlü savaş uçağı füzesiyle öldürülmüştür.
Ölümünün ardından Rus asıllı karısı Alla Dudayeva, Çeçen liderin mücadelesini anlatan “Milyon Birinci” isimli kitabını yazmıştır.
Kitap, Türkçeye de tercüme edilmiştir.
Türk aşığı Çeçen lider
“Türkler, tarih boyunca, kahramanlıklarıyla, cesaret ve atılganlıklarıyla, kendilerini kabul ettirmişlerdir. Milli ve manevi değerlerine bağlıdırlar. Dostluklarına güvenilir. Düşmanlıklarından korkulur.” sözleriyle, Türkleri çok sevdiğini ifade eden Çeçen lider Cevher Dudayev, şu iddiada bulunmuştur:
“Türkiye, hem Türk dünyasının hem de İslam aleminin ümit ışığıdır. Bu ışığın sönmesi, hem İslam aleminin hem de Türk dünyasının karanlığa gömülmesi demektir.”
Başkan Demirci’nin aktardıkları:
Liderleri Cevher Dudayev’in stratejik ve politik yönden çok başarılı bir kahraman olduğunu söyleyen Çeçen Kültür Derneği Gençlik Kolları Başkanı Hacı Murat Demirci, şunları açıkladı:
“Dudayev’in amacı; kan dökülmesi değil, işgal altında olan devletimizi ve milletimizi kurtarma ilkesiyle, büyük başarılar elde etmekti. Öyle ki; dört saatte alırız dedikleri Çeçen İçkeria Cumhuriyeti’ni dört haftada alamadıklarından dolayı, Ruslar, devletler arasında, küçük duruma düşmüşlerdir.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir