doğa sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Dudayev ve Türklüğe bakışı…

Daha Fazla Göster

Maddi ve manevi değerlerine bağlı olduğu sürece, Türk milletinin yüceldiğini ifade eden Çeçen Lider Cevher Dudayev, Türklerin dünya tarihinin akışına yön verdiklerine malumunuz üzere, şu sözlerle, açıklık getirmiştir:

“Türkiye, hem Türk dünyası hem de İslam aleminin ümit ışığıdır. Bu ışığın sönmesi, hem İslam alemi hem de Türk dünyasının karanlığa gömülmesi demektir.” (Esat Beşer. Türk Aşığı Çeçen Lider. Samsun Gazetesi. 26 Nisan 2021)

Koruyucu güç:

Buna ilaveten, Türklerin İslamın koruyucu gücü olduğunu düşünen Çeçen Lider, İslam aleminin tarih boyunca, Türklerden faydalandığını ileri sürmüştür:

“Türkler, güçlü oldukça, İslam alemi, rahat ve huzur içinde olmuştur. Türkler zayıfladıkça, İslam alemi ezilmiş ve horlanmıştır.”

Emperyalist güçlerin oyunu:

Bazı İslam ülkelerinin ise, emperyalist güçlerin oyununa gelerek, Türklere ihanet ettiklerine değinen Çeçen Lider, şu tespitte bulunmuştur:

“Bugün, bazı İslam ülkelerindeki çıkmazlar ve sıkıntılar, bu tarihi hatanın bedelidir.”

Sürgünde, on üç yıl:

Baskılar, açlık ve sefalet içinde, ülkesinden ayrı kalmanın ıstırabını her daim hisseden ve o ruhla yetişen Çeçen Lider, yaşantısının her anında, halkına yapılan zulmü hatırlamıştır.

Haksız gücün karşısında, güçsüz hakkın yanında yer alan Dudayev’e göre, haksız güç, zulümdür. Güçsüz hak ise, mağdurdur.

İslama karşı tavır:

Din kardeşliği ve köken bağlamında, Türk soyundan olduklarını açıklayan Çeçen Kültür Derneği Gençlik Kolları Başkanı Hacı Murat Demirci, Çeçenlere zulmetmenin, İslama karşı bir tavır olduğunu aktardı.

ÖZET

Türkiye’nin Türk dünyası ve İslam alemi için ümit ışığı olduğunu düşünen Çeçen Lider Cevher Dudayev’e göre, dünya tarihinin akışına yön veren Türkler, İslamın koruyucu gücüdür…

İslam Aleminin mütemadiyen Türklerden faydalandığını ifade eden Çeçen lider, bazı İslam ülkelerinin Türklere ihanet ettiklerine ilişkin tespitte bulunmuştur…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir