doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

Antakya’da Arkeoloji Araştırmaları

Daha Fazla Göster

23 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında, Antakya’daydım.

Bu süreçte, Antakya’da, arkeoloji üzerine araştırma yaptım.

Antakya’da, ilk araştırma, Amik Kazıları Projeleri kapsamında, 1932 – 1938 yılları arasında yapılmıştır. İkinci araştırmaysa, 1937 – 1939 ve 1946 – 1949 yılları arasında, Woolley tarafından yapılmıştır.

1995’li yıllardaysa, Amik Vadisi Projesi adıyla, Antakya’da, Chicago Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. K. Aslıhan Yener başkanlığında, Mustafa Kemal Üniversitesi öğretim görevlileri ve Antakya Müzesi araştırmacılarıyla, Tony Wilkinson’un katılımıyla, yeniden arkeoloji araştırmaları yapılmıştır.

Ki; bu destek gören, tüm dünya kamuoyunda ilgiyle izlenen uluslararası ortak bir çalışmadır.

Araştırılan zaman ise, çağımızdan 6 bin yıl öncesidir.

“Ülkemizde, son yıllarda gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar, Anadolu’nun medeniyetler beşiği olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” açıklamasında bulunan Samsun Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Serkan Şen, tarih boyunca, Anadolu coğrafyasının farklı toplumlar için cazibe merkezi hükmünde olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Serkan Şen, “Bu coğrafyanın son sakinleri olarak biz Türkler nasıl bir mirasın üzerinde oturduğumuzun idrakinde olmalıyız” şeklinde görüşlerini belirtti: “Geçmişten günümüze ulaşan bulgular nispetinde, nesillerimizin vatanımızı sahiplenme şuurunu sağlamlaştırmalıyız.”

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Projelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Selçuk Kurtsatar ise, tarih boyunca farklı medeniyetlerin olduğu Antakya’da yapılacak kazılarda, çok farklı bulguların ortaya çıkacağını belirtmektedir.

Atatürk’ün Antakya’da kazılar yaptırmasının bu konuda derin bilgilere sahip oluşunun neticesidir ifadesinde bulunan Kurtsatar, Antakya’nın anavatana katılması için Atatürk’ün yaptığı çalışmaların sebebinin bu olduğunu düşünmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir