doğa sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Köprüden Geçti Gelin

Daha Fazla Göster

Neşet Ertaş’ın yazdığı ve söylediği “Köprüden geçti gelin” türküsündeki köprünün Samsun’da olduğunu biliyor muydunuz?

Samsun’un Bafra İlçesi’nde Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan, Neşet Ertaş’ın “Köprüden geçti gelin” türküsüne konu olan Çetinkaya Köprüsü’nde gelin ve damatlar uzun yıllardır dilek tutup suya taş atmadan düğün salonuna gitmiyor.

Gelin ve damadın köprüden geçerek dua edip dilek tutarak suya taş atma geleneği günümüzde de devam ediyor. Yörede “Gelin Köprüsü” olarak da adlandırılan Çetinkaya Köprüsü, geçmişte yaşanan acıklı hikayesi dolayısıyla türkülere bile konu olmuş.

Neşet Ertaş, “Köprüden geçti gelin” türküsünü bu köprüden esinlenerek kaleme almış ve seslendirmiş. Neşet Ertaş’ın yazdığı ve söylediği “Köprüden geçti gelin” türküsünün hikayesi şöyledir:

“Köprünün üzerinden gelin alayı geçerken atların, uçan bir kartaldan ürkmesi ve köprünün yıkılarak gelin ve gelin alayının nehirde boğularak can vermesi üzerine ‘Köprüden Geçti Gelin’ türküsü yazılmış.”

Bu vesileyle 25 Eylül 2021 yılında aramızdan ayrılan ve bıraktığı eserleriyle geniş halk kitleleri tarafından sevilen Neşet Ertaş’ı saygıyla anıyorum.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir