doğa yataks cemre
 
5s dikey akın bilgi

METAVERSE (ÖTE DÜNYA)…

Daha Fazla Göster

Konuyla ilgili olanlar, onları nasıl bir yazı bekliyor az çok başlığı görünce içeriği anlamıştır. Çağların belki de en büyük buluşlarından biri olan internetten sonra acaba ne bulunacak, interneti bile geçecek olan yenilik buluş ne olacak diye kafa patlatanlar çok olmuştur.
Peki nedir bu metaverse, tam olarak ne anlama geliyor. Aslında bu sorunun cevabı gece ve gündüz bunu araştıranlar tarafından bile tam olarak verilebilmiş değil. Çünkü mesele gerçekten çok ama çok büyük.
Kimisine göre bir ütopya, hayal. Kimine göre yeni dünyanın ta kendisi. Dünyanın en büyük şirketleri şimdiden konu üzerine çalışmaya, hatta kısmi sonuçlar almaya başladı…
Facebook ismini daha şimdiden meta olarak değiştirdi. Yani şirket bu ismi aldı. Şirket elindeki veri gücüyle şimdiden avantajlı gibi gözüküyor. Aslında bütün savaş, bu yeni dünya için yerini sağlama almak üzere veriliyor.
Metaverse, insanların çok yakın bir zaman içerisinde dijital bir dünyanın tam da içinde yaşamaları üzerine kurgulanıyor. Hani o saatlerce başından kalkamadığımız oyunlar var ya, Metaverse insanları sadece oyunların değil, çok daha gelişmiş bir dijital dünyanın aktörleri yapmak istiyor.
Sadece uyumak ve ihtiyaçlarınız dışında her an bu dünyanın içinde kalınacak. Çok gelişmiş VR gözlükler, koku, his gibi dijitalin içinde olmayan başlıkları ise bir çip ile halledecekler…
Aman yine bu çip muhabbeti mi demeyin bu çipler diğer bütün teknoloji gibi hayatın bir parçası olacak. Yani bir donanım gibi. Teknik olarak içeriğe girmek istemiyorum.
Metaverse adında dijital bir dünya oluşturuyorlar. Ready Player One isimli 2018 yapımı bir film var. Mutlaka izleminizi öneriyorum. Metaverse nedir sorusunun tam da karşılığı…
Sözün özü, yeni dünya demiyorlar artık “Öte Dünya” diyorlar…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir