doğa sürücü kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Hedef Çocuklar!

Daha Fazla Göster

Son yaşanan ve yaşanmaya devam eden pandemi süreci bize gösterdi ki, yeni dünya düzeninde asıl aktörler çocuklar olacak. Evet gençler bile neredeyse oyun dışı. Dijital ile büyüyen, anlayan, yaşayan ve bütün hareketlerini buna göre planlayan bir nesil inşa ediliyor.

Bu durum artık bir komplo teorisi olmaktan çıktı. Sadece soğuk savaş yöntemi olarak da değil üstelik. Bu bir ekonomik savaş. Çocukları ne anne ve babaların ne de okulların eğitmesinin ve yönlendirmesinin çok mümkün olmadığı yeni kaos düzeni.

Bu kaos düzeninde çocuklar, çizgi film, dizi film, dijital oyunlar, dijital mecralar, moda ikonları, fenomenler ve binlerce uygulama ile kendi gerçeklerinden uzak bir dünya için hazır eleman haline getiriliyor.
Kimimiz için komik, kimimiz için ise insanların düştükleri komik halleri izlediğimizi sandığımız birçok uygulama, aslında çocukları bir sonraki aşamaya hazırlamak için oluşturulmuş bir kurgudan başka bir şey değil.

Eğer abarttığımı düşünüyorsanız, maalesef zaten oyun dışı kaldınız demektir.
Ben yine de zihninize açmak için size birkaç somut örnek sunmak isterim. Hem de çok yakın bir tarihten. Geçtiğimiz eylül ayında Amerika’daki okullarda “Tuvalet İşgali” diye bir meydan okuma vardı. Hangi uygulamada mı? Hani şu tik tok denen uygulama var ya orada.

Bu bir meydan okuma yani “challenge” ile Amerikada ki neredeyse bütün tuvaletler öğrenciler tarafından paramparça edildi. Sonra bu “meydan okuma” Avrupa’daki öğrencilere sıçradı. Aynı şeyler orada da oldu. Okullar tuvaletleri kapatma kararı almaktan başka bir şey yapamadılar.

Sakın bu olayı ne olacak bunda, biri saçma sapan bir fikir atmış ortaya çocuklar da uymuş demeyin. Bu meydan okumalar, çocukların ve gençlerin kendi yaşam alanlarında yapabilecekleri başlıklardan özenle seçiliyor.

Eğer bu söylediğim de size zorlama geliyorsa, TikTok denen uygulamanın Amerika ve Avrupa’da önümüzdeki altı ay içinde çocuklar için hazırladığı “meydan okuma” planlamasına bir bakalım.

EKİM: Okul personeline tokat at
KASIM; Arkadaşının kız arkadaşını öp
ARALIK; Okul koridorlarında kendini teşhir et
OCAK; Birisini dürt
ŞUBAT; Okul tabelalarına zarar ver
MART; Okul kantinine zarar ver
Ve şimdi sizden ricam bunu yapan ya da yapmayı düşünen, yapanlarla arkadaşlık eden çocukların nasıl bir psikoloji ile hareket ettiklerini anlamaya çalışın. Ve belki de en önemlisi nasıl bir dünyaya çekildiklerini.

ÇÖZÜM?
Her şeyden önce Teknoloji ve Dijital Dünyayı bir birinden ayırt etmeye başlamak.
Eğer bu ayrımı doğru bir şekilde yapamaz, anlatamaz, teknolojiyi bize hizmet edecek yere koyup, dijital dünyayı ise bir filtreden geçirmeden çocuklar ve gençlere sunmaya devam edersek “dijital esirler” sahnesinin etkisiz figüranları olarak çok üzüleceğiz.
Hem de en yakın ve en kıymetlilerimiz tarafından…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir