baskaynak https://bit.ly/3xMVYA6 cemre
 
5s dikey izo HRS Ajans

DAHİLİ VE HARİCİ…

Son günlerde yaşanan döviz artışı, yine ciddi tartışmaları hatta ufak çaplı “kalkışmaları” da beraberinde getirdi. Nasıl başarıyoruz bilmiyorum ama ekonomik olarak açıklanması gereken, rakamlar ve ilgili parametreler ile “işte bu yüzden oldu” diyemiyoruz.
Biri söylese bile duymuyoruz. Duymak istedikleri başka olanlar olduğu gibi, olanı başka türlü duyalım diye de uğraşanlar var.
Gerçi ben hala daha dolar nasıl böyle bir anda fırlar anlamadım ama “bir anda” bu kadar artması, elbette bir müdahale olduğunu gösteriyor.
Mustafa Kemal Atatürk’ün de seneler önce ifade ettiği gibi, “elbette dahili ve harici bedhahların olacaktır” harici olanları az çok biliyoruz. Dahili olanları da biliyoruz ama bazen sıfatları, yanlarındaki, konumları, işbirlikçilerini görünce kafamız karışmıyor değil.
Savaşlar artık kılıçla, kalkanla, tankla, uçakla olmuyor. Birileri METAVERSE oluşturup yeni dünya düzenini kurarken, birileri de dolarla, ekonomiyle, salgınla uğraşıyor.
Artık yeninin ismi değişti. “Öte Dünya” oldu. İçinde kimler mi var. Net iki kısım var. İçeriği kullananlar ( veri ) bir de içeriği oluşturanlar. Yani öyle bir dünya oluşuyor ki, en büyük hikayemiz bir veri, kullanıcı olmaktan ileri gitmeyecek. ( maalesef )
Yani ne alaka dolarla dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız… Ülkede doların yükselme nedenini siyasi bir partinin lideri ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı olan kişiyi gösterenlerin, çözüm olarak da o liderin gitmesini göstermesinden çok daha alakalı emin olun.
Bir ülkede muhalefet yapan liderler, Cumhurbaşkanı giderse dolar inecek. Nasıl yani diye sorulduğunda ise, yurtdışı böyle diyor imasını çok rahat yapabiliyor.
Seviyenin ve bir sorunu tanımlayarak, sunulan çözümün yukarıdaki gibi olduğu bir ülke, geleceğiyle ilgili dolardan çok daha büyük sorunlar yaşıyor demektir…

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.