doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

‘Aşırı Doz’!

Daha Fazla Göster

Geçtiğimiz hafta TikTok vb uygulamaların çocuklar ve gençler üzerindeki etkileri hakkında bir küçük bir hatırlatma yazısıyla karşınıza çıkmıştım. Öncelikle konuyla beğeni, tebrik ve eleştirilerini için bana ulaşan herkese teşekkür ederim.

Aslında öyle bir iki yazıyla bitecek bir konu asla değil ama bu tür uyarı ve hatırlatma yazılarının pek sevilmediğini biliyorum. Ancak bu konuda çok büyük bir eksiklik ve karmaşa yaşadığımız da çok açık bir gerçek.

Çocuklarımızın neyi izlediği değil, ne izlettirildiğini biliyor muyuz?

Mesele oyun oynamaları da değil, ne için oynatıldığının farkında mıyız?

Bu çağda kimsenin teknoloji düşmanlığı şansı artık istese de kalmamışken, dijital dünyada bir yol haritasına ihtiyacımız yok mu?

Bir önceki yazı da ki çocuklarımız için hazırlanmış altı aylık planı okuduğunuzda ne hissettiniz?
Artık her şeyin dozajının “aşırı” şekilde ama planlanarak artırıldığını görmenin ve bununlar ilgili önlem almanın zamanı gelmedi mi?

Elbette hiç birimizin bir oyun uzmanı, sosyal medya uygulama uzmanı, bütün dizi filmleri izleme şansımız yok. O zaman bu konuda destek almak, ya da bu konuyu dert edinip, çok ciddi çaba gösteren birilerini takip edebiliriz. Sorular sorabilir. Paylaşımlardan faydalanabiliriz.

Benim uzun zamandır takip ettiğim dijitalbaba.orhantoker instigram adresini bütün anne baba ve sorumluluk sahibi kişilerin takip etmesini önemle tavsiye ederim.

Bundan sonra da bu sayfada paylaşılan birçok içeriği buradan sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.
“Aşırı Doz” önceden uyuşturucu ile alakalı bir ibareydi hayatımızda. Bu ibareyi duyduğumuz ya da okuduğumuzda bir gencin hayatını kaybettiğini anlar ve üzülürdük.

Bu günlerde ise “aşır doz” emin olun artık sadece bir uyuşturucu ibaresi değil. Çocuklar ve gençler ellerinde ki, telefon, tablet, bilgisayar ile her an bir “aşırı” yükleme ile karşı karşıya. Yani aileyi, toplumu, ülkeyi, geleceği tehdit ediyor.

Bu bir “Aşırı Doz” uyarısıdır. Lütfen Dikkate Alınız?

Ve Mutlaka Takip ediniz #dijitalbaba.orhantoker

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir