banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

26.07.2019, 08:41 49

Yazar olmak isteyenler…

Geçtiğimiz gün ikinci kitabını çıkaran bir arkadaşımla biraraya geldik. Büyük bir heyecan içindeydi. Açıkçası onun  bu heyecanına ortak olmak, beni de çok mutlu etti. Anlattıkları arasında ise gerçekten hayretler içerisinde kaldığım birkaç konuyu sizlerle paylaşmak istedim.

Yazmanın nasıl büyük iç disiplin gerektirdiği konusunda geçtiğimiz günlerde bir yazı kaleme almıştım. O yazıda yer alan, yazar yazdığı yazının mürekkebini kaleminden değil yüreğinden alır diyerek de sonlandırmıştım. Arkadaşım bunu çok beğenmiş ama bir kitaba başlamak ve bitirmek aşamasını özetlediğini asıl hikayenin ise sonra başladığını söyledi.

Büyük bir emek, heyecan ve duyguyla yazdığınız ve hazırladığınız o kitap, sizin için öylesine büyük bir anlam içeriyor ki, bittikten sonraki aşamaların çok daha keyifli geçeceğini düşünüyorsunuz. Kitap yazmak mı? Yoksa basmak mı daha zor diye sormak gerekir diyor yazar arkadaşım.

Yazdıklarınızın “kitap” ismini alabilmesi için çok uzun ve zor bir yol başlıyor. Doğru yayınevini bulmak hele ki kitabınızı kendi bütçeniz ile bastıracak olsanız bile oldukça gergin bir süreç. Her şeyden önce kitabı basacak yayınevinin en az sizin kadar heyecanlı olmasını bekliyorsunuz.

 En başta söylemek gerekirse, bu bir hayal. Çünkü hiç kimsenin sizin kadar heyecanlı olması mümkün değil. Eğer kitabınızı bir yayınevi beğenip kendi basmıyor ise büyük bir karmaşanın içinde kalmışsınız demektir.

Çünkü o kadar çok yayınevi var ki hangisi gerçekten ismine yakışır şekilde hizmet veriyor, ilk etapta ayrıştırmak gerçekten çok zor. Kitap basmak günümüzde ticari bir iş kolu haline geldi. Yayınevlerinin sayısı inanılmaz derecede arttı.

Ülkenin belli başlı yayınevleriyle çalışmak ise neredeyse imkansız. O zaman yapacak tek şey, parasını kendinizin karşıladığı kitabı gerekli hizmetleri layıkıyla verecek bir yayınevi ile anlaşmak. İşte bu aşamada şansınız yok ise büyük bir sıkıntıya merhaba dediniz demektir.

Kitabınızın sayfa sayısı ve kapak gramajı  ve özellikleri, almak istediğiniz destekler ve birçok başlık altında bir sözleşmeye imza atıyorsunuz. Sonra mı ne arayan var ne soran. Verileceği söylenen destekleri ise ya alamıyorsunuz ya da çok azı yerine getiriliyor.

Eğer yaptığınız sözleşmeyi iyi incelemediyseniz ya da bir avukata göstermediyseniz başlıyorsunuz en büyük hayalinizin tam da ortasında debelenmeye. Büyük yayınevlerinin dışında hepsi mi böyle. Elbette değil. Maalesef birçoğunda benzer sıkıntılar yaşanıyor.

Yapılması gereken kitabı yazarken gösterdiğiniz hassasiyetin çok daha fazlasını yayınevi ararken ve sözleşme imzalarken de göstermek. Diyelim ki bu iki aşamayı şans eseri hasar almadan atlattınız. Bu sefer devreye, tanıtım ve PİAR faaliyetleri giriyor.

Yazmak mı zor, kitap haline getirmek mi? Yoksa tanıtım ve reklamını yapmak mı?

Cevabı zor…

Yorumlar (0)
banner1474
21°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 09 Temmuz 2020
İmsak 03:06
Güneş 05:03
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:05