TÜVTÜRK'ten yeni karar! Muayene yaptırmak artık zorunlu değil TÜVTÜRK'ten yeni karar! Muayene yaptırmak artık zorunlu değil

Şimşek, kısıtlamaların ekonomiye fayda sağladığını ve bu politikanın değişmeyeceğini belirtirken, ekonomi çevreleri yeni altın işlemleriyle ilgili yasakların gündeme gelebileceği endişesiyle sarsıldı.

Şimşek'in göreve gelmesiyle birlikte, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile iş birliği içinde altın ithalatına yönelik bir dizi kısıtlama getirildi. Bu kararlar arasında çeyrek ve yarım gramlık altınların üretiminin yasaklanması da bulunuyordu. Bu kararlar altın piyasalarında büyük yankı uyandırdı ve kuyumcular ile mücevherat sektörü tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

Ancak Bakan Şimşek, bu eleştirilere karşı şu yanıtı verdi:

"Altın ithalatına kota uygulaması getirdik ve elbette ki bazı çıkar grupları bundan memnun değil... Ancak doğrusu şu; bir metali ülke dışından döviz kaynaklarıyla getirip, sonra bir kenarda kullanılmadan bekletmek ne kadar mantıklı?

Bu ülkenin çıkarına neye hizmet eder? Vatandaşlarımızın tercihlerine saygı duyuyorum. Ancak burada esas amacımız, kaynaklarımızı ülkemizin yararına kullanmak; yatırıma, üretime ve istihdama yönlendirmek, ve en önemlisi de ihracata katkı sağlamaktır."

Bu sözlerle Bakan Şimşek, altın ithalatına getirilen kısıtlamaları savunurken, ülke ekonomisinin daha sağlam temellere dayanması ve sürdürülebilir büyüme için yapılan adımların önemine vurgu yapmış oldu.

81 İLDE ÜRETİMİ YASAKLANACAK

Geçtiğimiz aylarda alınan bir karar, çeyrek ve yarım gram altın üretimini durdurarak ekonomi yönetimi tarafından altın piyasalarında dikkat çekici bir değişikliğe yol açtı.

Şimdi ise ekonomist İslam Memiş'in belirttiğine göre, yakın gelecekte 22 ayarlık 1 gram altınların da kısıtlanacağına dair iddialar ortaya atıldı. Eğer bu kısıtlamalar gerçekleşirse, mevcut altın stoklarının alım-satımı devam edecek ancak yeni 22 ayarlık gram altınların üretimi durdurulacak.

Bu kısıtlamaların ardından işlenmemiş altın ithalatında, yılın ilk dört ayında geçen yıla göre yaklaşık dört katlık bir düşüş yaşandı. Sonuç olarak, kota uygulamasının başarıyla uygulanmasıyla ilgili olarak resmi bir açıklama yapıldı ve bu kısıtlamaların devam edeceği kesinleşti.

kamusonhaber

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Ayşe Çolak