Uzman Anahtar Final Okulları cemre
 
5s dikey çarsan HRS Ajans

Yaşlandıkça Bu Vitaminlere İhtiyacınız Olacak! 

featured

Yaşlandıkça Bu Vitaminlere İhtiyacınız Olacak! İlerleyen yaşlarda vücudumuza çok gerekli olan vitaminler

vitamin 5 Sağlık

İlerleyen yaşla birlikte, vücut için önemli olan vitamin ve mineral düzeylerinde eksiklikler görülebiliyor. Kimi zaman kronik hastalıklar, kimi zaman kullanılan ilaçlar buna yol açarken, kimi zaman da sindirim sistemindeki emilimin bozuklukları vitamin ve mineral eksikliklerine yol açabiliyor. Ancak metabolik fonksiyonların korunması için yaş aldıkça bu maddelerin genel sağlık durumumuzun korunmasında çok önemli rolü var.
Yaşın ilerlemesi ile birlikte, vücut için önemli olan vitamin ve mineral düzeylerinde eksiklikler görülebiliyor. Bu durum kimi zaman kronik hastalıkların, kullanılan ilaçların etkisi ile ortaya çıkarken, kimi zaman da sindirim sistemindeki emilimin bozukluklarından kaynaklanabiliyor. Oysa bu maddeler yaş aldıkça metabolik fonksiyonların korunmasında anahtar rol oynuyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Öztürk, ilerleyen yaşlarda gerekli olan vitamin ve mineraller hakkında bilgi verdi.

vitamin 4 Sağlık

Kemikleri korumak için: Kalsiyum

İleri yaşlarda kalsiyum emiliminde azalma görülebilir. Yetersiz D vitamini de sık görülen sebeplerden biridir.
Kalsiyum eksikliğinde kemik erimesi riski artar, kasların çalışmasında düzensizlikler ortaya çıkar.
Süt, yoğurt ve peynir, zengin kalsiyum kaynaklarıdır.
50 yaş üzerinde günlük 1200 mg kalsiyum alınması önerilmektedir.

Hafıza için: B12 vitamini

Et, süt ve yumurta en iyi B12 vitamini kaynakları arasında yer alıyor. Ancak çeşitli hastalıklar sebebiyle kullanılan ilaçlar, mide cerrahisi ve atrofik gastrit gibi durumlar vitamin B12 emilimini azaltıyor.

Diyabet ve mide sorunları nedeniyle kullanılan bazı ilaçlar da vitamin B12 eksikliğine yol açabilir.

Vejetaryen beslenenlerin düzenli B12 desteği alması gerekiyor.

B12 eksikliğinde görülen en sık sorunlar:

Halsizlik
Unutkanlık
Denge bozuklukları
Sinir sistemi bozuklukları
Kansızlık

Hücre yenilenmesi için: Folik asit

Folik asit yeni hücrelerin oluşması, yaşaması için önemlidir. Yaşa bağlı olarak ve bazı ilaçların kullanımı sırasında folik asit eksikliği ortaya çıkabilir.

Kronik alkol kullanımı, mide-bağırsak hastalıkları da eksikliğe sebep olan önemli etkenler arasında yer alıyor.

Vücutta folik asit eksikliğinde; kansızlık, iştah kaybı kaslarda güçsüzlük, unutkanlık gibi belirtiler görülüyor; damar sertliğine yol açan homosistein folik asit ve vitamin B12 eksikliğinde artıyor.

Bağışıklığı güçlendirmek için: D vitamini

D vitamini kalsiyum emilimini artırıyor. Kemik, kas, sinir ve bağışıklık sistemi için gerekli.
En büyük D vitamini kaynağı güneş ışınları olmasına karşın, yaşlandıkça bedenin güneş ışınlarından D vitamini oluşturma yeteneği azalıyor.
Hem vitamin hem de hormon gibi etki gösteren D vitamininin bazı kanser türlerini ve bazı otoimmün hastalıkları önlediği de düşünülüyor.

Kalbi ve kemikleri korumak için: K2 vitamini

Toplam K vitamininin yaklaşık onda biri K2’dir. K1 daha çok pıhtılaşmada rol alırken, K2 vitamininin ise kemik ve kalp-damar sağlığı üzerinde olumlu etkilerinin olduğu gösterilmiş durumda. Kalsiyumun kemiklerde birikimini artırarak güçlenmesini sağlıyor, damarlarda ise kalsiyum artışını engelleyerek damar sertliğini önlemeye yardımcı oluyor.

En iyi K2 vitamin kaynakları: Karaciğer, yumurta, peynir

Kasları güçlendirmek için: Magnezyum Kemik dokusu, kas dokusu ve sinir dokusu için gerekli olan magnezyum bağışıklığı güçlendiriyor. Kan basıncı ve şekerin düzenlenmesinde etkili olan magnezyum aynı zamanda fiziksel ve ruhsal gevşeme sağlıyor

İleri yaşlarda sık karşılaşılan kas ağrıları ve uykusuzluk üzerine olumlu etkileri olan magnezyum en çok yeşil yapraklı sebzelerde, kuru baklagillerde; soğan, patates, kereviz gibi kök sebzelerde, tam tahıllarda, ceviz, badem, yer fıstığı gibi kuruyemişlerde, üzüm, incir ve portakalda bulunuyor.

Mutluluk hormonunun artması için: B6 vitamini

Metabolik reaksiyonların düzenli çalışması, sinir hücreleri arasındaki iletişim ve bağışıklığın artırılması için B6 vitamininin önemi büyük.
B6 vitamini serotonin adı verilen mutluluk hormonu yapımında önemli rol alıyor. Eksikliğinde depresyona eğilim artıyor.
Damar sertliği riskinin çoğaldığını gösteren homosistein de vitamin B6 eksikliğinde artıyor.

Daha zinde uyanmak için: Çinko

Yaşın ilerlemesi ile birlikte çinko eksikliği oranı yükseliyor. Vücuttaki biyokimyasal reaksiyonların çoğunda görev alan çinko, hücreleri zararlı etkilerden koruyor.

Yorgunluk, enerji düşüklüğü, tat ve koku alma bozukluğu, saç dökülmesi, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu bağışıklık sisteminde zayıflık çinko eksikliği belirtileri arasında yer alıyor.

Bir diğer yandan eksikliğinde insülin direnci ve diyabete eğilim artıyor!

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.