Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı tamamlandı. Toplantı sonrasında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'de saat 12.25'te başlayan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı yaklaşık 1 saat sürdü. Toplantı sonrasında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, toplantıda alınan kararları açıkladı.

GÖREV SÜRESİ UZATILDI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, bu sene itibarı ile hem yaş haddini hem de görevdeki bekleme süresini doldurmuştu. Fakat 13 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren "Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile Genelkurmay Başkanlığı görev süresine ilişkin düzenlemeye gidildi. Düzenlemeye göre; Genelkurmay Başkanı'nın yaş haddi, birer yıllık süreyle 72 yaşına kadar Cumhurbaşkanı onayı ile uzatılabilecek.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın açıklamasına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in görev süresi bir yıl uzatıldı. Alınan karar ile birlikte Orgeneral Yaşar Güler, 1990 yılından sonra 4 yıldan fazla süreyle Genelkurmay Başkanlığı görevini yapan ilk isim oldu. 32 yıl sonra bir ilk yaşandı. 

20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin sözlü sınav sonuçları açıklandı! 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin sözlü sınav sonuçları açıklandı!

Ayıca Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz emekliye ayrıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Atilla Gülhan getirildi.

RÜTBELER DEĞİŞTİ 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, toplantı sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“30 Ağustos 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay general ve amiralliğe yükseltilmiştir. 40 general ve amiralin görev süreleri 1 yıl, 313 albayın görev süreleri ise 2 yıl süre ile uzatılmıştır. 38 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2022 tarihinden geçerli olmak üzere emekliye sevk edilmiştir. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yaş haddi ve görev süresi 1 yıl uzatılmıştır. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz kadrosuzluk nedeni ile emekliye sevk edildiklerinden Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Atlıoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanı, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atanmıştır. Halen 264 olan general ve amiral sayısı 30 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla 273 olacaktır. 30 Ağustos 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığından Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu orgeneralliğe, Kara Kuvvetleri Komutanlığından Tümgeneraller Yılmaz Yıldırım ve Bahtiyar Ersay korgeneralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığından Tümgeneral İsmail Günaydın korgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir. Kara Kuvvetleri Komutanlığından Tuğgeneraller Osman Aytaç, Mustafa Koşan, Tamer Kutay, Alparslan Kılıç, Fethi Oltulu ve Sinan Eren tümgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Tuğamiraller Rafet Oktar, Erhan Aydın ve Nihat Baran tümamiralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığından Tuğgeneraller Ergin Dinç, Kadir Can Kottaş ve Ali Özmen tümgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir. Bir üst rütbeye yükselen, görev süreleri uzatılan general, amiral ve albayların yeni rütbe ve görevlerinin devletimize, milletimize, silahlı kuvvetlerimize ve tüm ailelerine hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.”

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.