Merhaba kıymetli okuyucularım; hayatın değerini bilmek gerekir. Hayatın, sevginin,  ailenin, dostluğun, aşkın. Hayat gerçekten çok  acımasız. Bir şekilde hayatın bir yerinden tutunmaya çalışıyoruz.
Her şeye rağmen direnebiliyoruz. Öyle ki yaşanılan zorluklar pes ettirebiliyor biz insanları... Pes etmek kolay gelebiliyor bazen. Kendini veya çevredekileri suçlamak, her şeyi karşı tarafa yıkmak rahatlatıyor bazen içimizi.
Kaçmamalı insan, yaşanan sorun her ne şekilde olursa olsun kaçmamalı. Olayların karşısında bir şeylerin  arkasına saklanmak ve kaçmak. 
Ne kadar yanlış hâlbuki! Ya da susmak çoğu zaman, susuşların arkasına saklanmak. Susarak hiçbir şey halledilemez.
Paylaşamazsın en basit derdini bile. Bu sefer içinle konuşmaya başlarsın. Kendinle hesaplaşıp, sorgulamaya başlarsın. O zaman kendi kendini yersin.
Hâlbuki konuşmalı insan, derdi neyse kimleyse konuşmalı, haklı haksız yönlerini çıkarmalı ortaya. Ne malum belkide haklı olan taraf sensindir. Boşuna kendini yıpratıyorsundur. İşte bu yüzden susmamalı insan, konuşmalı her şeyi. İnanıyorum ki konuşulduğu takdirde çözülmeyecek sorun yoktur. Çok da  irdelememek lazım hatayı. 
Bir olayın üstüne gitmek her zaman iyi sonuçlar doğurmaz. Hatayı ve hayatı ne kadar sorgularsan o kadar sorun çıkarır sana. Onun sorun çıkaracak bir nedeni vardır mutlaka. O yüzden es geçmeli birtakım şeyleri, hele karşında sevdiğin değer verdiğin bir kişi varsa, boş ver bu seferlik tüm hataları.
Hayat insana her dakikasında bir oyun oynarken, bizler hayatla ve bu oyunlarla başa çıkabileceğimiz yönleri görmezden geliyoruz.
Bazıları ailelerini hiçe sayar, milyonlarca acı çektirir onlara. Alttan alamaz bir türlü, çekişir sürekli. Kendisini anlamasından yakınır hâlbuki o da ailesini anlamıyordur o esnada. Sanki bir ailesi daha olabilecekmiş gibi davranır.
Bazısı dostunu, arkadaşını küçücük bir sebepten dolayı kırar, kaybeder onu, bazen de elinin tersiyle iter dost elini sebepsiz yere.
Ya aşk. Aşk çok kolay yakalanmıyor. Eğer aşk ayağının dibine kadar geliyorsa tutmalı onu, yakalamalı yakasından. Bazen fark edilmez aşk, yanındadır, sana ses verir en derin yerinden ama anlayamazsın bazen, ya da anlarsın da yokmuş gibi davranırsın. 
Öyle davranmak daha kolaydır çünkü aşk zordur, bulması da elinde tutması da. Korkarsın yani, yani kaçarsın aşktan. O kovalar sen kaçarsın. Ne büyük yanılgıdır aşktan kaçmak. Oysaki hep içindedir o, onunla nefes alırsın çoğu zaman ama korkularının yanında aşk küçük kalır.
Aşkı küçültmemeli “bu aşktan korkuyorum, sonu kötü olabilir, kaçayım ben bu sevdadan, nasılsa tekrar âşık olurum unuturum onu” demek, ne büyük saçmalık. Belki o an yaşadığın aşkı ve coşkuyu bir daha bulamayacaksın. Belki hayatında birçok şeyi kulak ardı ettin, korktun, kaçtın ama aşktan korkma bunu aşka yapma. Koru onu en güzel şekilde. Yani kısacası değerini bilmek lazım hayatın.
Hayat gerçekten çok kısa. Yaşamanın, aldığımız nefesin ve hala bedenimizde olan ruhun değerini bilmeli. Unutmamak gerek; bir tekrarı daha yok bu hayatın, erteleme hayatı ve küçücük bir yaşanma ihtimali olan isteklerini.
Sonuç olarak; dün bitti. Bugün hala devam ediyor. Yarın belki olmayabilir. Bunun için hayatın değerini bil.
Kaynak: https://hayatin-anlami-.org/
Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. ( Kazım İLHAN )
Uyuyan milletler ya ölür ya da köle olarak uyanır.(Mustafa Kemal ATATÜRK)
İnsanın ilim ve edebi, en büyük varlığıdır. Eskimez, çürümez, kaybolmaz.( Mevlana)  
Bu sözün ne kadar önemli olduğunu konular işlendikçe fark edeceğimizden eminim.
Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir. ( Kazım İLHAN )
Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın...                                                

                                             
                                                                                           KAZIM İLHAN
                                                                                         SOSYOLOG VE AİLE DANIŞMANI