doğa area duru
 
5s dikey akın bilgi

Yargı ‘Dur’ Diyor, Samsun Büyükşehir Belediyesi Dinlemiyor!

samsunda-o-kamulastirma-kararina-ret
Daha Fazla Göster

Samsun’da Büyükşehir’e Karşı Köylülerin Hukuk Zaferi! Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kavak İlçesi Bekdemir Mahallesi Dağardı Mevkii’nde kurulan taş kırma ve eleme tesisine karşı yürütülen hukuk mücadelesi köylülerin zaferiyle sonuçlandı.

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ Büyükşehir Belediyesi’nin, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen Kavak İlçesi’nde bulunan taş kırma eleme tesisindeki çalışmalara devam ettiğini ileri sürdü

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Büyükşehir Belediyesi tarafından Kavak İlçesi’ne kurulan taş kırma ve eleme tesisine karşı yürütülen hukuk mücadelesinin, köylülerin zaferiyle sonuçlandığını belirtti. Özdağ, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen Büyükşehir’in yeni makinelerle, işlerini sürdürdüğünü ve taş kırma faaliyetlerini gerçekleştirmeye devam ettiğini öne sürdü.

WhatsApp Image 2021 07 28 at 11.25.28 Ana Manşet

TEMYİZ BAŞVURUSUNA RET

Samsun’un Kavak İlçesi Bekdemir Mahallesi Dağardı mevkiinde taş kırma eleme tesisi adı altında çalışma başlatan Samsun Büyükşehir Belediyesi, yöre halkının tüm itirazlarına rağmen faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydeden Özdağ, “Büyükşehir, bu süreçte kapasite artırımına gitmiş ve bu büyüme kapsamında köylünün tapulu arazilerini de kamulaştırmak istemiştir. Arazi sahipleri Dağardı mevkiinde yer alan ve kamulaştırılması istenilen 124 ada 5, 14, 15, 16 ile 17 parsel numaralı alanlar için Büyükşehir Belediyesi’ne karşı dava açmıştır. Samsun 2. İdare Mahkemesi’nde görülen davada ‘Büyükşehir Belediyesi’nin taş kırma ve depolama tesisi kurma görevi bulunmaması karşısında, taş kırma ve depolama tesisi yapılması amacıyla uyuşmazlığa konu taşınmazın kamulaştırılmasına dair dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır’ gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir. Belediyenin karara karşı yaptığı temyiz başvurusu da Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedilmiştir” dedi.

WhatsApp Image 2021 07 28 at 11.25.27 1 Ana Manşet

NEYİ BEKLİYORSUNUZ?

Büyükşehir Belediyesi’nin verilen karara rağmen, çalışmalarına hız kesmeden ilerlettiğini öne süren Özdağ şunları söyledi, “Şimdi Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne soruyoruz: Bu hukuksuzluğun bedelini nasıl ödeyeceksiniz? Mevzuatta taş kırma ve depolama tesisi kurma görevi olmayan, bir taraftan yeni makinelerle tesis büyütme işlerini sürdüren belediye diğer taraftan da taş kırma faaliyetlerini gerçekleştirmeye devam etmektedir. Samsun Büyükşehir Belediyesi İdare Mahkemesi’nin kararlarını uygulamak için neyi beklemektedir? AK Parti Kavak İlçe Başkanı Onur Bakır’ın aile şirketi olan Akkisan Firması’nın ruhsat sahasından maden çıkararak bölgedeki çalışmasını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni mahkeme kararlarına uymaya davet ediyoruz.”

WhatsApp Image 2021 07 28 at 11.25.27 Ana Manşet

Merve İLHAN

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir