doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Yakakent Belediyesi’ne Soruşturma!

yakakent-belediyesine-sorusturma-1711.jpg-12
Daha Fazla Göster

Yakakent Belediyesi’ne Soruşturma! İçişleri Bakanlığı, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Yiğit hakkında, yurt dışı görevlendirmelerinde gereken özeni göstermedikleri gerekçesiyle soruşturma başlattı

İçişleri Bakanlığı, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Yiğit hakkında, Türkiye’den çıkış yaparak geri dönmeyen 63 kişinin gri pasaport taleplerinde, görevlerinin gerektirdiği özeni göstermedikleri gerekçesiyle soruşturma izni verilmesine karar verdi.

YURT DIŞINA ÇIKAN 63 KİŞİ DÖNMEDİ

Ön inceleme sonucu Yakakent Belediyesi tarafından hizmet pasaportu temin edilen 70 kişiden 68’inin muhtelif yerlerden yurt dışına çıkış yaptıkları, bu kişilerden 63’ünün Türkiye’ye giriş kayıtlarının bulunmadığı tespit edildi.

Bakanlık, Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Yiğit’in yurt dışı gezi programlarının hazırlanması ve gerçekleştirilmesinde, hizmet damgalı pasaport taleplerinde görevlerinin gerektirdiği özeni göstermediklerini tespit etti.

WhatsApp Image 2021 11 17 at 19.49.13 1 Ana Manşet

‘LİYAKAT AYAKLAR ALTINDA’

Konuyu gündemine taşıyan CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu da Bilgi Edinme Kanunu kapsamında İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama istedi. Belediyeler üzerinden temin edilen hizmet pasaportlarıyla yapılan insan kaçakçılığı faaliyetlerine Samsun’un, Yakakent İlçesinin’de adının karışması gerçekten çok üzücüdür” diyen Hancıoğlu, “Olayı daha da vahim kılan şey ise devlette kontrol, denetim mekanizmalarının yok edilmiş olmasıdır. Kimlere, hangi kriterler gözetilerek hizmet damgalı pasaport verildi? Belli değil, zaten izahı da yok! Pasaportlar Yakakent İlçesi üzerinden düzenleniyor ama kimi İstanbul’dan kimi Edirne’den, kimi de Bodrum’dan çıkış yapmış. Bu nasıl bir organizasyon diye soran yok! ‘Bugün Türkiye yönetilemiyor’ derken, işte tam da bunu kastediyoruz. Devletin kurumları, kuralları yok edildi. Liyakat ayaklar altına alındı. Tek bir beklentimiz var, soruşturmanın en ayrıntılı biçimde yapılması ve bu organize suç faaliyetine karışan herkesin cezalandırılmasıdır. Konunun takipçisiyiz” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2021 11 17 at 19.49.13 Ana Manşet

Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma ise, “Hukuki süreç devam ediyor. Bakanlık o konuda gerekli çalışmayı yaptıysa, yapmıştır” dedi.

WhatsApp Image 2021 11 17 at 19.49.12 Ana Manşet

Başkan Yardımcısı Hüseyin Yiğit

Merve İLHAN

DAHA FAZLA SAMSUN HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir